Nancy Pelosi nakonec odcestuje na Tchaj-wan. Podrobnosti jsou úzkostlivě tajeny

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA plánuje setkání s představiteli Tchaj-wanu, což zvyšuje pravděpodobnost nárůstu napětí ve vztazích s Pekingem. Podle jednoho z insiderů již byli lidé, s nimiž se Pelosi plánuje na Tchaj-wanu setkat, informováni o jejím nadcházejícím příjezdu. Podrobnosti cesty ovšem zatím zůstávají skryty. Některé schůzky byly naplánovány na úterní večer, většina z nich se ovšem uskuteční ve středu. Zúčastní se jich mimo jiné i tchajwanští vládní představitelé. „Určitě přijede,“ uvedl insider. „Jedinou proměnnou je, zda stráví noc v Tchaj-peji,“ dodal.

Tato cesta téměř jistě rozzlobí Peking, který před cestou Pelosi na Tchaj-wan varoval a pohrozil blíže nespecifikovanými odvetnými opatřeními, pokud by se návštěva uskutečnila. Nancy Pelosi v pondělí přicestovala do Singapuru, aby zahájila své ostře sledované asijské turné právě v době, kdy Čína, která si připomíná výročí založení své armády, uspořádala v blízkosti ostrova vojenská cvičení.

V pondělí se předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA a další čtyři demokratičtí členové Kongresu setkali se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem, který podle prohlášení singapurského ministerstva zahraničí vyzdvihl význam stabilních americko-čínských vztahů pro mír a bezpečnost v regionu.

Pelosi poté vystoupila za zavřenými dveřmi na recepci s americkou podnikatelskou komunitou. Na otázky, položené po setkání, nereagovala.

sinfin.digital