Národ lenochů. Kde se vzali kyberbohémové a proč se tak urputně vyhýbají práci?

GLOSA ANDYHO KESSLERA | Červencová míra nezaměstnanosti ve Spojených státech byla 3,5 %, tedy stejně jako před pandemií v únoru 2020. Pracuje ale o tři miliony lidí míň. Kam se všichni poděli? V ekonomice s víc než 11 miliony volných míst?

Do zaměstnání se nevrátili hlavně muži ve věku 25 až 54 let. Studie společnosti McKinsey navíc naznačuje, že 40 % dotázaných zvažuje, že přestane pracovat. Chce tu ještě někdo skutečně něco dělat?

Každý má pro tuhle Velkou rezignaci své vlastní vysvětlení: natahovaná podpora v nezaměstnanosti, moratoria na výpověď z nájmu, odchod generace baby boomers do penze, nesoustředěná práce z domova, kdy každou chvíli máte pocit, že už jste udělali dost, úzkosti, dlouhý covid…

Jistě, na tom všem něco je. Taky mám jednu teorii: příliš mnoho lidí si prostě zkusilo, jaké je to nepracovat, a zalíbilo se jim to. Hodně.

Až donedávna si mnozí „vydělali“ víc tím, že nepracovali a byli přilepení k obrazovkám, k Instagramu nebo TikToku, a žili pohodlné životy na úkor ostatních. Co na tom nejde mít rád? Pro lidi s nekonvenčním životním stylem se vžilo slovo „bohémové“. Teď tu máme nepracující, věčně on-line, dopaminem omámené kybernetické bohémy – „kyboše“.

Než mi napíšete nenávistnou zprávu, na mysli mám teď především lidi bez ambicí, kteří se nesnaží využít své možnosti – včetně všech těch, co se vrhli na kryptoměny a NFT, ale po propadu trhu prodělali všechny peníze z podpory v nezaměstnanosti a covidových stimulů.

Teď se „kybošové“ – nemají nic lepšího na práci – nechávají odstreamovat do zapomnění seriálovým hitem ze světa Pána prstenů, který Amazon slibuje natáhnout snad až na 50 hodin. Všechny je „do temnoty sváže“. Taky jsem si všiml, že tahle početná kasta lenochů přikovaných ke gauči tráví dny hraním battle-royale videohry Fall Guys. Je to hit, který láká desítky milionů hráčů. Nenásilná, takřka plyšově roztomilá a – varuji – návyková zábava.

sinfin.digital