Německý kancléř Scholz se setkal se znovuzvoleným Si Ťin-pchingem. Testuje tak postoj Evropy vůči Číně

Návštěva německého kancléře v Pekingu, která je první návštěvou vedoucího představitele EU od ruské invaze na Ukrajinu, přichází uprostřed rostoucí podezíravosti vůči Číně na domácí půdě. Čínský prezident Si Ťin-pching přivítal Olafa Scholze s odkazem na úzké vazby mezi oběma zeměmi. Scholzova cesta je pozorně sledována kvůli případné změně postoje největší evropské ekonomiky vůči Číně po ruské invazi na Ukrajinu.

„Jste prvním evropským lídrem, který přijel na návštěvu po 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny, a je to také vaše první návštěva od vašeho nástupu do funkce,“ řekl Si s odkazem na stranické konkláve, které se konalo minulý měsíc v Pekingu a na němž si zajistil dosud bezprecedentní třetí pětileté funkční období.

Si Ťin-pching hostí kancléře Scholze na jednodenní návštěvě, která je součástí přívalu diplomatických aktivit čínského vůdce po zásadním sjezdu čínské komunistické strany minulý měsíc. Si tento týden v Pekingu přivítal mimo jiné i vedoucí představitele Vietnamu, Pákistánu a Tanzanie. Později tento měsíc se znovuzvolený čínský prezident vydá na summit skupiny dvaceti největších ekonomik v Indonésii, kde by se mohl setkat s americkým prezidentem Joe Bidenem.

Návštěva Olafa Scholze je první návštěvou vedoucího představitele Evropské unie od ruské invaze na Ukrajinu, která napjala vztahy mezi západoevropskými metropolemi a Pekingem. Scholzova cesta navazuje na tucet cest jeho předchůdkyně Angely Merkelové, která byla zastánkyní užších hospodářských vazeb Německa s Čínou.

sinfin.digital