Nepokoje v Kazachstánu pomohou potlačit ruské „mírové síly“

Masové protesty v Kazachstánu kvůli zvýšení cen pohonných hmot přiměly alianci bývalých sovětských států vyslat vojáky na pomoc poté, co vláda středoasijské země rezignovala a její vůdce zavedl výjimečný stav. Prezident vyhlásil v částech bývalé sovětské republiky dvoutýdenní zákaz vycházení a protesty přerostly v násilnosti, po kterých jsou zřejmě desítky mrtvých. První ruské jednotky jsou již na místě.

Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), mezivládní vojenská aliance vedená Ruskem, vysílá do Kazachstánu „mírové“ síly „s ohledem na ohrožení národní bezpečnosti... způsobené (mimo jiné) vnějším vměšováním“, napsal ve čtvrtek arménský prezident Nikol Pašinjan v prohlášení na Facebooku. Zveřejněno bylo rovněž na stránkách Kremlu.

Nasazení má být „na omezenou dobu s cílem stabilizovat a normalizovat situaci v této zemi“, uvedl Pašinjan.

Oznámení přišlo poté, co kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu uvedl, že požádal CSTO o pomoc, aby pomohl překonat údajnou teroristickou hrozbu. „Vzhledem k tomu, že se musíme vypořádat s mezinárodními teroristickými skupinami, které byly důkladně vycvičeny v zahraničí, jejich útok na Kazachstán může a měl by být považován za akt agrese,“ uvedl v prohlášení, které přinesla kazašská státní televize.

Nepokoje, které přerůstají v násilnosti a hrozí destabilizací země bohaté na ropu, vypukly v neděli na západě poté, co vláda zrušila strop na ceny zkapalněného ropného plynu, používaného jako palivo pro automobily, což způsobilo zdvojnásobení cen. Demonstrace se rozšířily do několika oblastí po celé zemi, včetně Almaty, největšího města Kazachstánu.

Krize v Kazachstánu

• Zemí zmítají protesty, které propukly po zvýšení cen LPG

• Prezident vyhlásil výjimečný stav a žádá spojenecké státy o pomoc

• Do Kazachstánu dorazili ve čtvrtek první ruští výsadkáři

• Bezpečnostní síly v Almaty použily zbraně a omračující granáty, podle policejní mluvčí byly "zlikvidovány" desítky útočníků. Mezi policisty je nejméně 13 obětí. Ve čtvrtek odpoledne začaly přicházet zprávy o další střelbě do demonstrantů.

• Zraněných je ve čtvrtek ráno přes 1000

Prezident Tokajev vyhlásil dvoutýdenní zákaz vycházení v regionu Mangistau a v Almaty. Nařízení zahrnují zákaz masových shromáždění a omezení pohybu. Ve středu v prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách vyzval krajany, aby „projevili rozvahu a nepodléhali vnitřním a vnějším provokacím a euforii z mítinků“. „Výzvy k útokům na civilní a vojenské úřady jsou naprosto nezákonné. Jedná se o trestný čin a může následovat trest,“ dodal.

Tokajev ujistil občany, že „moc nepadne“, a dodal, že „potřebujeme vzájemnou důvěru a dialog, nikoliv konflikt“. Dosadil nového úřadujícího premiéra a prohlásil, že úřady ceny pohonných hmot sníží, aby zajistily stabilitu.

Na videozáznamech z úterý a středy zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět zapálená auta a bezpečnostní síly, které použily slzný plyn, když se dav lidí hrnul do centra města a snažil se vtrhnout do některých vládních budov. Ve středu se v místních kazašských médiích a na komunikační platformě Telegram objevily zprávy o střelbě a použití zábleskových granátů. Místní média rovněž informovala o požárech v prezidentské rezidenci a kanceláři starosty Almaty.

sinfin.digital