Nová výzva pro „světového četníka“: Vojenská spolupráce Ruska a Číny by mohla vychýlit poměr sil v neprospěch USA

Společné ambiciózní vojenské cvičení, které se v polovině srpna uskutečnilo na severu Číny a jemuž osobně přihlížel ruský prezident Vladimir Putin i čínský vůdce Si Ťin-pching, spolu s ohlášenou spoluprací v oblasti letectví a vývoji podmořských a hypersonických zbraní podle vojenských analytiků svědčí o utužující se rusko-čínské vojenské spolupráci. 

Určit míru spolupráce mezi dvěma zeměmi, které tak striktně kontrolují tok informací a jejichž jednání je pro cizince stále nečitelnější, je podle amerických představitelů a vojenských odborníků obtížné. Představitelé Západu a bezpečnostní experti jsou však s ohledem na ekonomickou spolupráci, společná vojenská cvičení, vývoj obranného vybavení a technologií či veřejná prohlášení vládních představitelů stále více přesvědčeni o tom, že Rusko a Čína prohlubují vzájemné vztahy.

Američtí představitelé byli dlouho skeptičtí k představě, že by tyto dvě země mohly společně představovat nějakou hrozbu. Teď ale někteří z nich mění názor. Úřad ředitelky amerických tajných služeb uvedl, že Peking a Moskva k sobě mají nejblíž za posledních více než 60 let. „Představují odlišné hrozby. Ty jsou však nyní díky jejich spolupráci vzájemně propojené,“ upozorňuje Michael Kofman, ruský vojenský expert z neziskové výzkumné a analytické skupiny CNA v Arlingtonu.

Členové Bidenovy administrativy tvrdí, že situaci pozorně sledují, ale varují před tím, aby se z dílčích jednotlivostí, které podle jejich názoru pravděpodobně nepřerostou v plnohodnotnou vojenskou alianci, vyvozovaly přehnané závěry.

Přípravy na společné vojenské cvičení Ruska a Číny, které se uskutečnilo v srpnu na severozápadě Číny.
sinfin.digital