Nového britského krále čeká nesnadný úkol: vytyčit nový směr pro monarchii a vypořádat se s otřesy uvnitř královské rodiny

Nejstarší syn královny Alžběty II. princ Karel strávil téměř celý svůj život čekáním na britský trůn a přihlížel tomu, jak jeho matka prochází desetiletími společenských a politických změn. Ve čtvrtek zdědil monarchii, která čelí výzvě, jak udržet starobylé tradice a zároveň se přizpůsobit moderní Británii.

Třiasedmdesátiletý král, který bude vládnout jako Karel III., byl ve čtvrtek v Balmoralu po boku své matky, když zemřela ve věku 96 let. Téměř deset let Alžběta II. postupně předávala svému synovi povinnosti v rámci příprav na jeho případné nástupnictví.

„Její ztrátu bude hluboce pociťovat celá země, království a Společenství a nespočet lidí po celém světě,“ uvedl král Karel v prohlášení krátce po matčině smrti.

Británie se ponořila do smutku.

Poradci krále Karla, dříve prince z Walesu, uvedli, že nový panovník si představuje zeštíhlenou a méně nákladnou královskou rodinu, která zůstane v centru britského národního života. Aby toho dosáhl, musí sjednotit svou rodinu, protože rod Windsorů se potýká s napjatými vztahy.

Jeho prvním úkolem bude vést zemi, která truchlí a vyrovnává se se smrtí královny Alžběty II. – jediného panovníka, kterého většina obyvatel Británie kdy poznala. Očekává se, že v pátek promluví k národu a později se vydá na turné po zemi.

Král Karel není mezi svými poddanými příliš oblíbený. V nedávném průzkumu agentury YouGov byl princ Karel se 42 % až sedmým nejoblíbenějším britským královským členem, za svým synem princem Williamem. Nejoblíbenější byla královna se 75 %.

Zaměstnanci paláce očekávají, že jeho popularita poroste s tím, jak si na něj země bude zvykat v roli krále.

Královna Alžběta II. se svým synem princem Karlem
sinfin.digital