Další cíl ruské agrese? V NATO panují obavy o strategický koridor

Malebnou oblast kolem polsko-litevské hranice charakterizuje zvlněná zemědělská krajina, klidná jezera a historická města. Pro stratégy Severoatlantické aliance je to ale teď také jedno z míst potenciálně ohrožených ruskou agresí. 

Suvalky, město s téměř 70 tisíci obyvateli, leží v pětačtyřicetikilometrovém koridoru na území NATO mezi dvěma ruskými vojenskými baštami. Na jihovýchodě se nachází Bělorusko, blízký spojenec Ruska, který slouží jako základna pro invazi na Ukrajinu, a na severozápadě se nachází Kaliningradská oblast, kus Ruska, který byl rozpadem Sovětského svazu oddělen od zbytku země.

Západní vojenští stratégové říkají území Suvalský koridor. Panují obavy, že Rusko, které se v roce 2014 zmocnilo Krymského poloostrova a letos napadlo Ukrajinu, by se mohlo uchýlit k použití síly, pokusit se ovládnout i tuto pohraniční oblast a propojit Kaliningrad s Běloruskem.

Výhrůžky ruské a běloruské vlády i konkrétní legislativní kroky, jako je nedávno předložený návrh zákona v ruském parlamentu, který má zrušit uznání nezávislosti Litvy na Sovětském svazu Moskvou z roku 1991, jen umocnily obavy místních z ruské hrozby.

Invaze na Ukrajinu vyvolala podobné znepokojení i v dalších zemích v okolí Ruska, které byly po desetiletí buď spojenci Moskvy, nebo se mělo za to, že u nich nehrozí větší riziko útoku. Finsko a Švédsko požádaly o členství v NATO, zatímco Kazachstán a některé další bývalé sovětské republiky ve Střední Asii, které zůstaly na ruském orbitu, se od Moskvy odklonily, částečně kvůli obavám, že se jí nedá důvěřovat.

sinfin.digital