Oběť energetické krize, kterou čekal málokdo: Francie. Výroba v jaderných elektrárnách vázne, země riskuje zimní blackouty

Země, která byla donedávna významným vývozcem elektřiny, se potýká s prudkým nárůstem jejích cen. Francie byla po léta základním kamenem evropského energetického trhu díky své obrovské flotile jaderných reaktorů. Ty zemi umožňovaly vyvážet levnou energii do okolních států, což pomáhalo udržovat ceny elektřiny na uzdě v celém regionu. Teď se však Francie potýká s nejhoršími výpadky jaderných elektráren za poslední desetiletí, což ji tuto zimu vystavuje většímu riziku výpadků než sousední země.

Nebezpečí blackoutů je ještě větší než v Německu, které se připravuje na ekonomickou krizi kvůli tomu, že Rusko škrtí dodávky plynu, aby potrestalo evropské spojence Ukrajiny. Nedostatky, které podle obchodníků potrvají až do roku 2023, znamenají, že Francie se z vývozce energie stala jejím dovozcem. To ještě zhoršilo omezení dodávek energie na celém kontinentu, které již stačilo přispět k rekordní inflaci, ohrozilo průmyslovou základnu regionu a zasáhlo peněženky spotřebitelů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jsou ceny elektřiny ve Francii až dvojnásobné oproti sousednímu Německu?
  • Kdy se podaří problémy s francouzskými jadernými elektrárnami vyřešit?
sinfin.digital