Odpor amerických republikánů k pomoci Ukrajině sílí. Kyjev se po kongresových volbách může ocitnout v mimořádně složité situaci

Většina Američanů podporuje pokračování pomoci Ukrajině v čase, kdy se z války s Ruskem stává protahovaný konflikt. Téma se v USA stále znatelněji formuje podle stranických linií. Odpor republikánů k další pomoci roste, vyplývá z nového průzkumu Wall Street Journal.

Jen několik dní před volbami, ve kterých půjde o kontrolu nad Kongresem, se z vojenské a finanční pomoci Ukrajině stává jedno z nejožehavějších politických témat Ameriky. Pokračování podpory má stále menší zastání u republikánů, kteří tvrdí, že nedokáží odůvodnit další zahraniční výdaje vzhledem k domácím problémům, včetně vysoké inflace a celkové ekonomické nejistoty.

Přibližně 30 % respondentů v novém průzkumu WSJ uvedlo, že se domnívají, že Bidenova administrativa dělá při pomoci Ukrajině příliš mnoho. V březnu tento názor zastávalo 6 % dotázaných. Tuto změnu mají z velké části na svědomí posuny mezi voliči republikánů: celkem 48 % republikánů je nyní přesvědčeno, že Spojené státy dělají příliš, zatímco v předchozím průzkumu to bylo 6 %.

Naopak podíl republikánských voličů, kteří uvedli, že USA stále nedělají pro pomoc Ukrajině dost, spadl na 17 %, což je prudký pokles oproti 61 % v březnu.

V otázce, která nebyla ve starších průzkumech WSJ položena, 57 % respondentů uvedlo, že jsou pro zasílání další finanční pomoci na podporu válečného úsilí, zatímco 37 % se vyslovilo proti. Pokud v tomto bodě zohledníme stranické sympatie, podporuje finanční pomoc 81 % demokratů, 35 % republikánů a 45 % nezávislých.

sinfin.digital