Opravy francouzských reaktorů nabírají zpoždění a panují obavy, že do zimy by se to nemuselo stihnout

Francie zaostává ve svých plánech na obnovení plného výkonu jaderných reaktorů, které chtěla stihnout do zimy. To vyvolává obavy, že jeden z klíčových zdrojů elektřiny v Evropě se nepodaří zprovoznit tak, aby bylo možné čelit ruskému tlaku v dodávkách energií.

Jaderné elektrárny byly zamýšleny jako hlavní pilíř energetické bezpečnosti Francie. Od té doby, co Moskva omezila přísun zemního plynu do Evropy, čímž uvrhla kontinent do největší energetické krize od ropného šoku v 70. letech, je vychvalovaná francouzská jaderná flotila stejně účinná jako Maginotova linie – pevnostní systém, který během druhé světové války nezastavil německou invazi.

Dvacet šest z 56 francouzských jaderných reaktorů je mimo provoz kvůli údržbě nebo korozi potrubí, které chladí jádra reaktorů. Oprava koroze trvá u několika reaktorů déle, než se očekávalo, a zpožďuje jejich opětovné spuštění až o šest týdnů, jak vyplývá z dokumentů pro regulační orgány a z vyjádření nejmenovaného francouzského jaderného manažera, který je s touto záležitostí obeznámen.

Dalším problémem jsou stávky zaměstnanců, které vedly k tomu, že u 18 reaktorů vlastněných společností EDF došlo k posunutí jejich opětovného uvedení do provozu o několik týdnů. To ohrožuje vládní plány, podle nichž by měly být všechny reaktory znovu spuštěny do konce zimy. Energetický gigant vlastněný francouzským státem a odboroví předáci nicméně oznámili, že v pátek dosáhli dohody o zvýšení platů zaměstnanců, čímž stávky skončily.

„Je důležité, aby se práce obnovily co nejdříve,“ uvedla Emmanuelle Wargonová, šéfka francouzského energetického regulačního úřadu. „V opačném případě se zvyšuje riziko, že nebudeme mít elektřinu.“

sinfin.digital