Ostřelování, risk a zákulisní hry. Jak se domlouvala mise inspektorů v Záporožské jaderné elektrárně?

Týdny vyjednávání vedly v uplynulých dnech k průlomu. Inspektoři „atomové“ agentury OSN mohli konečně navštívit komplex Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Po měsíce trvajícím patu tak přímo na místě vyhodnotili rizika a dopady ruské invaze. Takto se mise domlouvala.

Inspektoři byli už nějakou dobu zaseklí na posledním kontrolním stanovišti před vstupem do území nikoho, které odděluje ukrajinské a ruské pozice podél frontové linie nedaleko největšího ukrajinského jaderného komplexu.

Ještě ve čtvrtek se na místě ozývala střelba a palba z minometů. Jeden z ukrajinských představitelů rozhodl, že pro tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) je stále příliš nebezpečné pokračovat do Ruskem obsazeného komplexu.

„Zvuk ostré střelby zesílil,“ když se ukrajinské síly při protiofenzivě střetly s Rusy, řekl pro The Wall Street Journal Rafael Grossi, generální ředitel MAAE. „Dostal jsem otázku, jestli budeme pokračovat, nebo to otočíme. Řekl jsem, že budeme pokračovat.“

Po čtyřhodinovém zdržení Grossi Ukrajince varoval, že pokud jeho tým nepustí dál, bude muset oznámit, že ukrajinská armáda misi zablokovala. Telefonicky se pak spojil s ukrajinským generálem, který nařídil kontrolní stanoviště otevřít. Čtrnáct členů týmu MAAE v konvoji bílých terénních vozů pokračovalo v cestě za zvuku explozí a střelby. „Řidiči křičeli: Přidejte, přidejte!“ vzpomíná Grossi.

Zdržení na checkpointu bylo jedním z několika dosud nepopsaných okamžiků, které hrozily zmařit návštěvu MAAE v největší evropské jaderné elektrárně – první jaderné elektrárně, která byla během války obsazena vojenskou silou. Očekává se, že Grossi předloží zprávu o této cestě Radě bezpečnosti OSN příští týden v úterý.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak postupoval prezident Macron?
  • Jaký nepřijatelný požadavek měli Rusové?
  • A co inspektoři na místě viděli?
sinfin.digital