Pochmurný Davos. Mezi lídry na Světovém ekonomickém fóru se ozývají obavy z vývoje ekonomiky

Konec éry levných peněz pořádně zchladil horský vzduch ve švýcarském Davosu. Mnozí byznysmeni na Světovém ekonomickém fóru se obávají recese.

Podnikatelé a ekonomové, kteří se v horách tento týden sešli na každoroční akci, mluví většinou o světě zmítaném vysokými úrokovými sazbami, které centrální banky prosadily v boji proti inflaci. Vyvolalo to bezprostřední hrozbu nástupu recese a přimělo některé z největších firem světa obrazně řečeno zadržet dech – a výdaje – předtím, než se vrhnou do nejistého roku 2023.

Někteří ale také vidí důvody, proč si myslet, že inflace, kterou částečně vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, už dosáhla svého vrcholu. To by mohlo, jak někteří podnikatelé doufají, předznamenat „měkké přistání“. Naopak další zvyšování úrokových sazeb může vést k dlouhodobějšímu ekonomickému poklesu.

Řada podniků osekává náklady a někdy i pracovní místa. Mnoho byznysových lídrů ale také věří, že nebudou muset sáhnout až příliš hluboko. Cítí blížící se oživení, pokud by snad hlavní ekonomiky recesi ustály bez větších potíží, a chtějí na toto období být připraveni v plné síle.

„Nálada je pochmurná,“ popisuje to Nick Studer, výkonný ředitel poradenské společnosti Oliver Wyman, který se setkání v Davosu účastní už řadu let. „Současně je tu spousta lidí, kteří doufají, že vývoj ve Spojených státech a Velké Británii – pokud to bude recese – bude rychlý a mírný.“

Zda se letos do recese ponoří Amerika, je podle řady analytiků stále nejasné. Mnozí se na tuhle možnost připravují už několik měsíců, a to přesto, že výdaje spotřebitelů zůstávají pořád poměrně silné a míra nezaměstnanosti se v prosinci pohybovala na historicky nejnižší úrovni 3,5 %.

„Za 30 let, co podnikám, jsem nezažil, že by lidi tak dlouho mluvili o recesi,“ říká generální ředitel společnosti Ecolab Christophe Beck, obchodující s produkty pro úpravu vody. „Tak nějak se na ni pořád připravujeme a možná na to nakonec ani nedojde.“

sinfin.digital