Čínští představitelé zvažují kroky vedoucí k uvolnění přísných pandemických omezení, která v zemi platí už téměř tři roky. Podle lidí obeznámených s těmito diskusemi však postupují pomalu a zatím nemají ani žádný časový harmonogram.
Čínské představitele znepokojují dopady, které má politika „nulové tolerance“ vůči covidu-19, jež vyústila v uzavírání měst a celých provincií, potlačení podnikatelské činnosti a uvěznění stovek milionů lidí doma na několik týdnů a někdy i měsíců. Zároveň se ale také obávají, jak by se uvolnění restrikcí mohlo podepsat na veřejném zdraví a podpoře komunistické strany.
Proto postupují opatrně navzdory prohlubujícím se dopadům proticovidových opatření na čínskou ekonomiku. Nejmenované zdroje deníku WSJ uvedly, že cesta k tomu, aby se Čína přiblížila předpandemické úrovni, je dlouhá a uvolňování restrikcí se protáhne až do konce příštího roku.
Kvůli nejistotě kolem čínské strategie boje proti covidu-19 se na finančních trzích vyrojily různé dohady – někteří hledali jakýkoli náznak toho, že Čína začne svou politiku vůči covidu-19 uvolňovat. Sjezd čínské komunistické strany, který proběhl minulý měsíc, a na kterém se čínský vůdce Si Ťin-pching ucházel o třetí funkční období, byl vyhlížen jako možný bod obratu v boji proti covidu-19, ale na přístupu země k potlačování viru se toho příliš nezměnilo.

V sobotu představitelé čínské Národní zdravotnické komise potvrdili, že budou i nadále důsledně dodržovat strategii „nulového covidu“, kterou označili za zásadní pro ochranu lidských životů.
K určitému pokroku došlo u hraničních kontrol pro cestující ze zahraničí. Peking pravděpodobně do začátku příštího roku dále sníží počet dní povinné karantény v hotelu, a to na celkem sedm dní, oproti současné politice sedmi dní v karanténním zařízení a následného třídenního domácího sledování, uvedli deníku WSJ zdroje zapojené do diskuzí o této záležitosti.
Úředníci podle nich už informovali maloobchodníky, že by již tento měsíc mohla být snížena frekvence provádění PCR testů, které jsou základem čínské strategie proti šíření covidu-19, částečně kvůli vysokým nákladům na masové testování. Ze stejného důvodu údajně čínská vláda také plánuje zredukovat tisíce stanic pro PCR testování, které byly zřízeny po celé zemi.