Poslední úspěchy Rusů na Ukrajině tlačí dopředu technologie 19. století – železnice. O moderní vojenské logistice si mohou nechat zdát

Po problémech se zásobováním vojáků, které zažívala v úvodu invaze, se Moskva vrátila k metodám ze sovětské éry. Do budoucna to ale může limitovat její obzory.

Ruské síly v posledních týdnech postupovaly na východě Ukrajiny za podpory mohutného ostřelování. Možné to bylo i díky lepšímu přístupu k železnici, po které ruská armáda vozí tuny munice a další zásoby. Vlaky jsou pro ni oblíbenou metodou přesunu vojáků a těžkých zbraní a v průmyslovém Donbasu hraje hustá železniční síť ve prospěch Moskvy.

Ruská armáda je na vlacích závislá natolik, že ve svých řadách stále udržuje elitní „železniční síly“ – sbory běžné za druhé světové války. Jednotka má obrněné vagony s kamuflážním nátěrem vybavené zbraněmi proti letectvu i pro palbu po blízkém okolí, takže může střežit zásobovací vlaky. Tito vojáci jsou vycvičeni k opravám železnice v bojových podmínkách. Podle ruského ministerstva obrany obnovili už 1200 kilometrů tratí na koridoru, který Moskva nyní na jihovýchodě Ukrajiny kontroluje.

„I když Ukrajinci železniční tratě zničí, Rusy to jen zpomalí, nikoli zastaví,“ říká Alex Veršinin, veterán americké armády, který analyzoval ruskou armádní logistiku.

Na druhou stranu: velká závislost Ruska na vlakové dopravě, technologii z 19. století, odhaluje kritické díry v jeho logistice a schopnostech koordinovaně přesouvat zásoby. Úsilí Ruska vynaložené na zásobování jednotek mimo dosah železnice zpomalilo invazi a vyústilo v katastrofální neúspěch v počátku ofenzivy, kdy se Moskva snažila dobýt Kyjev a Charkov. Může to ovlivnit i další vývoj konfliktu.

Na rozdíl od USA a dalších zemí, které si osvojily moderní vojenskou logistiku, zůstalo Rusko do značné míry věrné metodám ze sovětské éry. Podle západních představitelů to není jen známkou selhání armády. Nedostatky jsou důsledkem nedostatečné modernizace celé ruské ekonomiky.

Rusko se může chlubit jednou z nejpočetnějších vojenských sil na světě, vybavenou jadernými ponorkami a mezikontinentálními balistickými raketami, ale podle expertů na logistiku má jen málo přepravních kontejnerů, vysokozdvižných vozíků nebo palet, které například Američané používají k urychlení (standardizovaných) dodávek na Ukrajinu.

sinfin.digital