Postoupili jsme na jihu Ukrajiny, tvrdí Rusové. Západ mezitím otálí s dodávkou tanků pro Kyjev

Moskva o víkendu uvedla, že její síly postoupily na jihu Záporožské oblasti. Toto oznámení symbolicky zaznělo v době, kdy se v Paříži scházeli lídři Německa a Francie, aby jednali o pomoci Ukrajině. Západní spojenci Kyjeva pokračují v tlaku na Berlín, aby umožnil dodávky tanků německé výroby na Ukrajinu. Zatím neúspěšně.

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že ruské jednotky postoupily v částečně okupovaném Záporožském regionu a zaujaly tu nové pozice. Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov ale neposkytl další podrobnosti.

Bylo to podruhé během pár dnů, kdy Moskva uvedla, že její síly postupují na jihu Ukrajiny. Prezident Vladimir Putin prohlásil tyto oblasti už v září za součást ruského území navzdory pokračujícím bojům a kontrola nad nimi je pro Kreml jednou z priorit.

Ukrajinští představitelé uvedli, že v Záporožské oblasti pokračují boje, ale nepotvrdili, že by přišli o nějaké území. Podobná situace je také ve východní Doněcké oblasti, na kterou si Putin rovněž činí nárok a kde Moskva podle svých slov v posledních týdnech dobyla několik měst.

Deklarované úspěchy přicházejí v době, kdy Rusko po sérii ztrát na začátku podzimu začalo projevovat náznaky obratu ve válce. Možnému obratu opotřebovací války ve prospěch Moskvy pomohla jednak mobilizace 300 000 záložníků a zadruhé nábor mužů z rozsáhlého vězeňského systému napříč Ruskem. Posilují řady Wagnerovců, polovojenské skupiny čítající asi 50 000 mužů.

Ruská prohlášení dodávají na naléhavosti ukrajinským prosbám o další těžké zbraně ze Západu, zejména moderní bojové tanky.

sinfin.digital