Hrozba ekonomického propadu mění trh práce. Zaměstnanci už se necítí tak pevní v kramflecích jako dříve

Obavy z ekonomického propadu otřásají kariérním sebevědomím některých lidí a vedou je zpět ke stabilním zaměstnáním a k návratu do kanceláří. Becca Smithová se do práce vrátí co nevidět. Před několika týdny dostala výpověď z pozice obchodnice ve startupu a říká, že v reakci na příspěvek o ztrátě zaměstnání na profesní síti LinkedIn dostala více než tucet nabídek od personalistů.

Přesto se od loňského léta, kdy čtyřicetiletá matka z Indiany nastoupila ke svému teď již bývalému zaměstnavateli, mnohé změnilo. Tehdy byla odhodlaná pracovat výhradně z domova a byla si i jistá, že toho dosáhne. Měla také dostatek sebevědomí, aby naskočila do začínajícího podniku uprostřed prudce rostoucí ekonomiky. 

S tím je ale konec.

„Při hledání práce dám přednost větším, zavedenějším společnostem,“ říká Smithová, jejíž stará firma byla financována rizikovým kapitálem a kvůli úsporám snížila počet zaměstnanců asi o třetinu. Dodává, že zváží i to, zda se nevrátí k práci v kanceláři, alespoň na částečný úvazek. Ráda by také, aby její příští práce zahrnovala prodej produktu, který zákazníci potřebují i ve špatných časech, a ne luxusu, který bude v případě chybějících peněz z nákupního seznamu vyškrtnut.

Ačkoli trh práce zůstává napjatý a mnoho lidí má stále páky, jak si vyjednat vysoké platy a práci na dálku, někteří se připravují na dobu, kdy věci tak skvělé nebudou. Zatímco žádosti o podporu v nezaměstnanosti se zvyšují a lídři, jako je Elon Musk, se snaží znovu prosadit přítomnost zaměstnanců v kancelářích, pracovníci už ve svých požadavcích nejsou tak rezolutní a hledají větší stabilitu než ještě před několika měsíci.

sinfin.digital