Nebezpečné San Francisco? Vše je jinak. K vraždě milionáře Boba Leeho vedl život plný drog a nezávazného sexu

Poté, co zakladatel aplikace Cash App zemřel na následky pobodání, někteří měli rychle jasno – na vině je pouliční násilí v San Francisku. Skutečnost je ale mnohem více šokující. „The Lifestyle“ – undergroundová party scéna, která hýří rekreačními drogami a nezávazným sexem, je v jistých zámožných technologických kruzích populárním místem k odreagování.

Bob Lee, úspěšný technologický manažer, byl podle mnoha svědectví z této komunity často účastníkem nejrůznějších akcí. To samé prý platilo i pro Khazar Momeniovou, manželku prominentního plastického chirurga.

V pondělí 3. dubna odpoledne se však flámování zvrtlo. Starší bratr Momeniové se podle sanfranciských prokurátorů kvůli ní dostal do potyčky s Bobem Leem. Chtěl vědět, zda jeho sestra bere drogy nebo dělá cokoli nevhodného. O pár hodin později její bratr, vlastním jménem Nima Momeni, pobodal Boba Leeho kuchyňským nožem a nechal ho vykrvácet na ulici, tvrdí prokuratura. Nima Momeni, který byl zatčen pro podezření z vraždy, je nyní držen ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Podle jeho advokáta hodlá u soudu prohlásit, že je nevinen.

Smrt Leeho zasáhla celé San Francisco. Zpočátku ji kritici, mezi nimiž byl i Elon Musk, považovali za projev rostoucího pouličního násilí ve městě. Tato příhoda však poodkryla rizikové chování vyšší společenské vrstvy v oblasti Bay Area, které je živeno kokainem a syntetickými drogami.

Ačkoli se to celé může zdát poněkud libertinské, na této party scéně ve skutečnosti platí nepsaný kodex chování, řekl Devon Meyers, přítel Boba Leeho, který ho viděl několik dní před jeho smrtí. „Stále tu respektujeme hranice a vzájemný souhlas,“ řekl a dodal, že pokud se někdo opije a začne být dotěrný, „velmi rychle ho vyobcují“.

Toto líčení událostí je založeno na rozhovorech s přáteli, spolupracovníky, známými Leeho a rodiny Momeniových a na záznamech zveřejněných městskými orgány, včetně úřadu okresního prokurátora.

O Momenim, obviněném z vraždy, bylo známo, že sám drogy užívá, nikdo ho ale nepovažoval za součást elitní společnosti. Vedl poradenskou firmu v oblasti IT v podkrovním bytě v Emeryville, malém městě na druhé straně zálivu od San Francisca. Z veřejných záznamů je patrné, že se mu v podnikání příliš nedařilo. Na rozdíl od své zámožné a okouzlující sestry ho jeho známí popisují jako odměřeného a introvertního člověka se sklonem se na večírcích držet spíše stranou.

Prokurátoři sice uvedli, že se Lee a Momeniová již v minulosti setkali, jeho společná historie s rodinou Momeni však sahá daleko hlouběji, než se vyšetřovatelům podařilo odhalit.

Přátelé Leeho uvedli, že se jim svěřil, že má s 37letou Momeniovou nezávazný poměr. Navíc, zhruba před třemi lety, měl 43letý Bob Lee vztah se ženou, se kterou randil i 38letý Nima Momeni, tvrdí lidé obeznámení s oběma vztahy.

Předpokládá se, že se Momeni dostaví ke slyšení ve věci obžaloby a vazby ještě tento měsíc. Prokurátoři nezveřejnili motiv jeho údajného trestného činu. Jeho advokátka Paula Cannyová uvedla: „S mým týmem nadále usilovně pracujeme na prošetření všech aspektů tohoto případu i událostí, které incidentu předcházely.“

Mary McNamarová a Ed Swanson, advokáti Momeniové, v písemném prohlášení uvedli: „Kolem tohoto případu koluje mnoho fám, z nichž mnohé jsou nepravdivé,“ a dodali: „Paní Momeniová svého bratra miluje a podporuje. To, co se stalo, je tragédie a paní Momeniová je hluboce zarmoucena utrpením rodiny Leeových, která se vyrovnává se svou tragickou ztrátou.“

Někteří Leeho přátelé se podle svých slov v posledních měsících obávali, že mu vše začíná přerůstat přes hlavu. Dana Wagner, bývalý vrchní právní zástupce platební společnosti Square, nyní známé jako Block, uvedl, že Lee dobře vycházel s mnoha různými lidmi, byl kreativní a dobrodružný, loajální ke svým přátelům a „v každém viděl jen to nejlepší“.

Zmije a delfíny. Komunisté chtěli mít z československého leteckého průmyslu chloubu režimu, neobešli se ale bez riskantních krádeží západních technologií

„Stýkal se také s nepříliš dobrými lidmi, což sehrálo roli v tom, co se stalo,“ řekl Wagner, který tvrdí, že rodinu Momeniových nezná. „V té komunitě je spousta swingerů, podvodníků a lhářů,“ dodal.

I přes to, že žili odděleně, měl Lee stále blízko ke své manželce Kristě Leeové. Nedávno se přestěhoval ke svému ovdovělému otci do Miami, ale pravidelně se do San Franciska vracel, aby navštívil své dvě dospívající dcery Dagny a Scout, pojmenované po postavách z knih „Atlasova vzpoura“ a „Jako zabít ptáčka“. Na srpen si rodina plánovala společnou cestu do Japonska.

„Byl laskavý a velkorysý, v každém viděl to dobré,“ řekla v rozhovoru Leeová a dodala, že si každý den vyměňovali textové zprávy. Popřela, že by Lee byl „pařmen“, a uvedla, že o pojmu „The Lifestyle“ nikdy neslyšela.

„Byl to oddaný otec. Na to, aby celé noci trávil na večírcích, byl moc vyspělý,“ uvedla. Dodala, že nanejvýš měla podezření, že její muž užíval mikrodávky ketaminu jako léčbu deprese.

5. května uspořádala Leeová soukromou vzpomínkovou akci pro jeho přátele v ikonické sanfranciské budově Ferry Building. Setkání začalo sdílením vzpomínek a skončilo celonoční taneční party, na které vystoupil Rob Garza z Thievery Corporation, jeden z Leeových oblíbených DJů.

Účastníci napsali Leemu dopisy a nechali je v krabici, kterou rodina plánuje letos v létě zapálit na jedné z Leeových oblíbených akcí – hudebním festivalu Burning Man v nevadské poušti.

sinfin.digital