„Přišel jsem zničit banky.“ Meme akcie jsou opět v kurzu, amatérští investoři našli novou vášeň

Akcie bank, jako je PacWest, bývaly pro aktivní tradery příliš nudné. To ale platilo do března. Rok 2023 si budeme pamatovat jako rok, kdy se akcie bank staly meme akciemi.

Akcie bank, jako je PacWest, od března divoce kolísají. Špatné zprávy, včetně těch o ztrátách vkladů, je poslaly do vývrtky. Dobré zprávy, jako například náznaky výraznější vládní podpory, je zase vystřelily nahoru.

Prudké zvraty byly umocněny stejnými silami, které před několika lety rozjely dění kolem GameStop a AMC: bleskové šíření faktů i fám na sociálních sítích, silný zájem retailových investorů a využívání opcí a dalších nástrojů, které mohou zesilovat dopady obchodování s akciemi. 

Tento měsíc změnil majitele téměř rekordní počet akcií regionálních bank a opční sázky na propad bankovního sektoru prudce vzrostly. Účastní se jich jak velké instituce na Wall Street, tak drobní investoři, kteří se vzájemně živí na prodejích a nákupech.

Začínající tradeři zaplavují sociální média teoriemi soudného dne o další bance, která by mohla zkrachovat. Jiní nakupují bankovní akcie a spekulují, že brzy dojde k jejich epickému růstu.

Výsledek? Trh, který přechází z klidu do chaosu rychleji než kdy jindy.

„Domino bude padat dál, protože gravitační síla trhá další banky na kusy,“ napsal jeden uživatel v den, kdy akcie PacWestu klesly o 11 %.

Do března nevěnovali retailoví investoři regionálním bankám příliš pozornosti. Ve srovnání s GameStopem, AMC nebo Teslou byly příliš nudné.

Výkyvy akcií mohou vytrestat jakoukoli společnost, ale pro banky, pro které je důvěra stěžejní devizou, mohou být fatální. Ačkoli by pokles ceny akcií neměl mít žádný bezprostřední vliv na schopnost banky dostát svým finančním závazkům, může přimět vkladatele k výběru peněz, což se stává.

sinfin.digital