Proč se tak urputně bojuje o ukrajinský Soledar? Obří solný důl je pro Wagnerovce lákavá válečná kořist

Obří solný důl se stal ústředním bodem na nejostřejší frontové linii na Ukrajině. Ruská polovojenská Wagnerova skupina se domnívá, že jí jeho dobytí přinese vojenské a ekonomické výhody.

Rusko tvrdí, že se zmocnilo města Soledar na východě země, kde se důl nachází, ačkoli Ukrajina tvrdí, že o tuto lokalitu se stále vedou boje.

Majitel dolu sice pochybuje o jeho vojenské hodnotě, ale přesto by se mohlo jednat o lukrativní vojenskou operaci. Dobytí dolu a města by totiž bylo prvním významným ruským postupem od července a posílilo by pověst bojové síly Wagnerovců.

Solný důl by mohl mít i ekonomickou hodnotu, pokud se Wagnerovcům podaří upevnit své pozice. Rusko se zmocnilo klíčových ekonomických aktiv v jím okupovaných částech Ukrajiny, čímž se opakuje scénář využití vojenských sil Wagnerovců v Africe za účelem převzetí kontroly nad tamními doly s nerostnými surovinami.

Solný důl Soledar je jedním z největších v Evropě, s kapacitou produkovat přibližně 2,8 milionu tun tohoto minerálu ročně v tunelech, které mají na délku zhruba 200 kilometrů.

sinfin.digital