Putin chce zpět svého zabijáka

Moskva usiluje o návrat tajného agenta, který si v Německu odpykává doživotní trest. V úvahu připadá výměna za reportéra deníku The Wall Street Journal Evana Gershkoviche a další lidi zadržované Ruskem.

Vadim Krasikov na bicyklu sledoval svůj cíl až na rušné dětské hřiště – do městského parku, který je oblíbeným volnočasovým místem v centru Berlína; v čase oběda je tu plno rodin a zaměstnanců na polední pauze.

Když jeho cíl do parku Tiergarten vkročil, Krasikov šlápl do pedálů, nedaleko houpaček vytáhl z batohu pistoli a střelil muže do zad. Oběť, kterou byl bývalý vůdce čečenských povstalců, padla k zemi. Krasikov sesedl z kola a před zraky dětí a jejich rodičů nevzrušeně střelil ležícího muže dvakrát do hlavy, jak vzpomínali svědci během procesu, který skončil odsuzujícím rozsudkem.

Výše popsanou scénu z roku 2019, při které zemřel Zelimchan Changošvili, jenž podle Moskvy stojí za dvě dekády starým útokem v Rusku, německý soud označil za úmyslný brutální vzkaz Ruska jeho nepřátelům: I když na Západě najdete útočiště, my si pro vás přijdeme.

Bývalý evropský úředník s vazbami na vysoké představitele ruské vlády uvedl, že krátce před vynesením rozsudku v roce 2021 nařídil Vladimir Putin svému bezpečnostnímu poradci Nikolaji Patruševovi, aby prověřil možnosti výměny vězňů s cílem Krasikova osvobodit. To jen podtrhlo, jak byl Krasikov, bývalý důstojník KGB, který později vedl jejího nástupce, Federální službu bezpečnosti (FSB), pro Putina důležitý.

Krasikov na policejních snímcích

Podle západních představitelů Moskva Krasikovův případ od té doby nadhazuje při jednáních o výměně vězňů. Podle těchto zdrojů má Krasikov zásadní význam pro snahu USA dosáhnout propuštění osob zadržovaných Ruskem, mezi nimiž by mohl být i veterán americké námořní pěchoty Paul Whelan a Evan Gershkovich, reportér deníku The Wall Street Journal. Gershkovich, 31letý americký občan, byl FSB zadržen 29. března, když v Rusku působil jako reportér. Je zadržován na základě obvinění ze špionáže, což však Gershkovich, deník The Wall Street Journal i američtí představitelé odmítají.

Jeden z vysokých západních představitelů, zapojených do diplomatických jednání s Ruskem o rukojmích uvedl, že Putin má zájem pouze o výměnu za Krasikova. Ruský prezident již několikrát usiloval o návrat agentů, kteří byli zatčeni při tajných operacích v zahraničí. V roce 2004 děkoval katarskému emírovi za navrácení dvou mužů odsouzených za nastražení bomby v autě, která zabila uprchlého vůdce čečenských povstalců. Rusko odpovědnost za vraždu popřelo.

Představitelé několika zemí připouštějí, že mnohostranná dohoda o výměně Rusů vězněných v západních zemích za západní občany zadržované v Rusku, jakož i za vězněné disidenty, jako je Alexej Navalnyj, byla možná.

Reportér Evan Gershkovich miloval Rusko. Zemi, která se obrátila proti němu

V červenci prezident Biden prohlásil, že vážně uvažuje o výměně vězňů s Kremlem, aby navrátil Gershkoviche do vlasti, ale neuvedl žádné podrobnosti. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v dubnu uvedl, že Rusko by o výměně uvažovalo až po vynesení rozsudku v Gershkovichově případu. Berlín neuvedl, zda by výměnu Krasikova zvažoval. Výměna Krasikova by v Německu, kde vládní právníci loni vydali stanovisko, podle něhož nelze vyměnit odsouzeného vraha, mohla narazit na překážky.

Podle západních představitelů by vzhledem k závažnosti Krasikovova činu byla jakákoli jednání ohledně jeho osoby choulostivá a nepředvídatelná. Podle usnesení německého soudu si vraždu, která se odehrála v poledne v parku nedaleko sídla německé kancléřky, objednal ruský stát.

Zatímco Changošvili ležel mrtvý poblíž dětského hřiště, vrah nasedl na kolo a z místa odjel. Zastavil u nedaleké řeky Sprévy, převlékl se a sundal si paruku. Převlek, kolo, pistoli a tlumič zahodil do vody. Pak si elektrickým strojkem oholil část plnovousu.

Dva kolemjdoucí jej pozorovali a zavolali policii. O několik minut později byl Krasikov při pokusu nasednout na skútr zadržen. Policie nalezla odhozené předměty, na nichž byly jeho otisky prstů a stopy DNA.

Němečtí prokurátoři sice měli správného muže, ale dva roky se jim nedařilo prokázat, o koho se skutečně jedná.

Nyní 58letý Krasikov úřadům sdělil, že se jmenuje Vadim Sokolov a že je turista, který na ruskou vládu nemá žádné vazby. Měl při sobě i ruský pas, podle něhož se opravdu jmenoval Sokolov. Vyšetřovatelům řekl, že do Berlína přijel navštívit svou milenku, vdanou ženu. Také ruské velvyslanectví v Berlíně uvedlo, že jde o Vadima Sokolova, nikoli o Vadima Krasikova.

Proč mají diktátoři zdánlivě devět životů a proč nemusí dojít k pádu Putina a jeho režimu v Moskvě

V říjnu 2020 začal soudní proces. Krasikov byl obviněn z vraždy, ale držel se nadále své verze. S pomocí kyjevské policie a portálu Bellingcat nakonec němečtí prokurátoři prokázali jeho pravou totožnost veterána ruských tajných operací. Podle prokuratury Krasikov pravděpodobně spolupracoval s utajovaným elitním oddělením FSB Vympel (zkráceně V), které se zaměřuje na tajné operace v zahraničí.

Protesty po smrti Changašviliho

Krasikov popřel jak vraždu Changošviliho, tak práci pro ruské bezpečnostní služby. Na otázku soudce, zda chce soudu před rozsudkem něco sdělit, odpověděl: „Ne, děkuji.“ V prosinci roku 2021 ho tribunál shledal vinným z vraždy a střelbu označil za akt státního terorismu. Byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozsudek byl politicky motivovaný a obvinění, že za vraždou stojí Moskva, bylo vykonstruováno západními zpravodajskými službami. „Trváme na tom, že náš občan je nevinný,“ stálo v prohlášení ministerstva zahraničí po vynesení rozsudku. Ministerstvo tehdy znovu tvrdilo, že odsouzeným mužem není Krasikov, nýbrž Sokolov.

Ruské velvyslanectví v Berlíně se pro tento článek odmítlo vyjádřit a odkázalo na prohlášení ministerstva zahraničí, které na žádost o komentář nereagovalo.

Popis případu vychází ze soudních spisů a rozhovorů s Krasikovovými známými a příbuznými, evropskými a americkými úředníky a lidmi obeznámenými s vyšetřováním této vraždy.

Život v bavlnce

Krasikov se narodil v Kazachstánu ve vesnici Kenestobe, která je známá chovem dobytka a těžbou olova. Během války v Afghánistánu sloužil v sovětské armádě. Podle slov jeho švagra, který u soudu svědčil ve prospěch obžaloby, se později stal členem elitních vojenských jednotek ruského ministerstva vnitra a Federální služby bezpečnosti, hlavní ruské zpravodajské služby.

Krasikov byl dvakrát ženatý, přičemž jeho druhou manželkou je Kateryna Krasiková, která pochází z Charkova, města na severovýchodě Ukrajiny. Jeho švagr Alexandr Vodorez uvedl, že manželčině rodině prozradil, že Krasikov pracuje pro ruské bezpečnostní služby, ale prý neuvedl nic konkrétního.

Na fotografiích z Krasikovovy svatby v Moskvě z července roku 2010, které jsou součástí soudního spisu, jsou mezi hosty zachyceni i příslušníci FSB. Vodorez tvrdí, že Krasikov se svou druhou ženou žil v luxusním moskevském bytě a jeho manželka své rodině řekla, že si měsíčně přijde asi na 10 000 dolarů, a navíc dostává prémie za „služební cesty“, které někdy trvají i několik týdnů.

Krasikov

Podle slov jeho švagra nosil Krasikov často značkové oblečení a na dovolenou jezdil do Středomoří. Vodorez dále prozradil, že Krasikovova manželka si před příbuznými posteskla, že drahá auta – Porsche a BMW – měnil tak často, že si na ně nikdy nestačila zvyknout.

Jeho švagr v rozhovoru dále odhalil například to, že Krasikov měl kompulzivní potřebu mýt si ruce a jednou se pochlubil, že se v elitním vojenském výcvikovém středisku potkal s Putinem. Vodorez si vybavil, jak mu Krasikov řekl, že Putin „dobře střílí“.

sinfin.digital