Rusko zaútočilo na civilisty v ukrajinských městech. Ranní údery jsou nejrozsáhlejší od začátku invaze

Rusko v pondělí ráno během špičky provedlo sérii útoků na ukrajinská města včetně Kyjeva. Jedná se o nejrozsáhlejší a nejintenzivnější údery od začátku invaze. Agrese následuje po víkendovém útoku na významný Kerčský most, spojující Rusko s okupovaným Krymem. Ten Putin označil za terorismus, ze kterého obvinil Ukrajinu. Po ranních úderech ruské armády zůstali po celé zemi mrtví a zranění.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko provedlo desítky úderů s použitím raket i bezpilotních letounů íránské výroby, které byly zaměřeny na civilní a energetickou infrastrukturu. „Chtějí vyvolat paniku a chaos, chtějí zničit naši energetiku,“ uvedl.

Výbuchy byly kromě Kyjeva slyšet také v Dněpru, Záporoží, Charkově, ve městě Sumy, a také v Ivano-Frankovsku a Lvově, které dosud zůstávaly relativně izolovány od války zuřící na východě země.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj uvedl, že Rusko v ranní sérii vypálilo na ukrajinská města 75 raket, z nichž 41 bylo sestřeleno. Útoky ale pokračují a směrem k lidem zazněla výzva, aby zůstali v krytech.

Jeden z prvních výbuchů v Kyjevě se v pondělí ozval v čase ranní dopravní špičky, kdy lidé byli na cestě do práce nebo do škol. Na křižovatce poblíž kyjevského Ševčenkova parku zůstal na ulici ležet přinejmenším jeden mrtvý poblíž trosek několika vozidel. Od února, kdy invaze začala, nemířil žádný úder tak moc do centra Kyjeva.

Podle Rostyslava Smirnova, poradce ministra vnitra, bylo při útoku v této kyjevské čtvrti zabito nejméně osm lidí. Jde o kulturní centrum města, s muzei a univerzitními budovami kolem frekventovaného parku.

Na sociálních sítích se objevilo video s dívkou, která se při procházce nedaleko místa útoku natáčela. Zachytila okamžik silné exploze, na záběrech jsou vidět létající trosky a slyšet zvuky tříštícího se skla.

Další úder v Kyjevě zasáhl kancelářskou budovu. Byly slyšet i další výbuchy, ale nebylo bezprostředně zřejmé, co bylo zasaženo. Nad elektrárnou na východní straně hlavního města stoupal sloup dýmu. Jedna střela dopadla poblíž místního sídla společnosti Samsung.

Kyjevské úřady pozastavily provoz na všech linkách metra, protože stanice fungují jako provizorní kryty.

sinfin.digital