Putinova válka vstupuje do nové fáze. Ukrajina připravuje protiúder na jihu

Po měsících bolestivě pomalého postupu ruských vojáků na východě Ukrajiny se těžiště konfliktu přesouvá na jih, kde se odehraje dost možná rozhodující fáze bojů. Připravovaná ukrajinská ofenziva s cílem získat zpět Cherson by mohla být stěžejním momentem války. Úspěch této akce by zároveň upevnil západní podporu Kyjeva.

Ukrajina použila dělostřelectvo a raketomety, včetně amerického systému HIMARS, aby zastavila postup Rusů na východě země. Zničila muniční sklady, velitelská centra a systémy protivzdušné obrany a zjevně omezila schopnost Moskvy zásobovat jednotky na frontové linii. 

Nyní Kyjev dává najevo, že s pomocí západních zbraní podniká protiofenzívu s cílem dobýt zpět přístavní město Cherson na jihu země.

Stručně:

  • Ukrajina zahajuje protiofenzivu s cílem získat Cherson na jihu země
  • Úspěch akce může být zlom. Upevní morálku i podporu Západu
  • Experti: bude třeba mimořádná taktika, infiltrace a živá síla namísto děl

Rusko pokračuje v bombardování měst po celé Ukrajině. V neděli útočilo na pobřežní město Mykolajiv, při čemž zemřel miliardář a přední obchodník s obilím Oleksij Vadaturskyj s manželkou. Pro Ukrajinu je však důležitým strategickým cílem Cherson, neboť je nejlidnatějším centrem obsazeným Rusy a prvním městem, které padlo. Jako přístav je pro Ukrajince ekonomicky důležitý a jeho znovudobytí by Rusům zamezilo v přístupu k jižnímu pobřeží směrem k Oděse.

Mick Ryan, vojenský stratég a generálmajor australské armády ve výslužbě vysvětluje, že ofenziva donutí Rusko učinit těžké rozhodnutí, zda ponechat vojáky v Donbasu, nebo je přesunout na jih, aby chránili Cherson.

Pokud by Ukrajinci město znovu dobyli, mohli by podle něj začít ohrožovat hlavní ruskou černomořskou základnu v Sevastopolu na Krymu, vzdálenou asi 250 kilometrů.

Ukrajinské úsilí o znovudobytí Chersonu představuje významný vývoj, myslí si Ryan: „Pokud se ho Ukrajincům podaří získat zpět, bude to bod obratu, ale zatím tam nejsme.“

Symbolický význam

Vojenský historik Eliot Cohen, který působí ve washingtonském Center for Strategic and International Studies, konstatuje, že Cherson má značný symbolický význam. „Získat zpět město, které Rusové na začátku války obsadili bez většího úsilí, by bylo z psychologického hlediska velmi významné,“ uvedl. Byla by to podle něj větší událost než červnové znovudobytí Hadího ostrova Ukrajinou nebo dřívější potopení ruské vlajkové lodi Moskva.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký postup může dle vojenských expertů přinést Kyjevu úspěch?
  • V čem panuje ohledně ukrajinských jednotek nejistota?
  • V čem spočívá paralela s první světovou válkou?
sinfin.digital