Regulace technologického sektoru ani zhoršující se vztahy mezi Čínou a USA investory neodradily. Do čínských startupů loni přiteklo rekordní množství investic

Čína přilákala do svého technologického sektoru rekordní objem investic, a to i přesto, že si Peking „došlápl“ na technologické firmy, jako je Alibaba nebo společnost Didi Global, která provozuje alternativní taxislužbu podobnou konkurenčnímu Uberu.

Na rozdíl od předchozích let, kdy většina finančních prostředků tekoucích do čínských technologií končila v internetových startupech v oblasti e-commerce, v uplynulém roce směřovala většina peněz do oblastí, které více odpovídají prioritám komunistické strany, jako jsou polovodiče, biotechnologie a informační technologie.

Podle údajů investiční databáze Preqin, která sleduje dění kolem rizikového kapitálu v Číně od roku 2000, překonal objem prostředků mířících do čínských startupů poslední rekord z roku 2018, kdy celková výše investic venture kapitálu dosáhla hodnoty 115 miliard dolarů. V roce 2021 přiteklo do 5 300 čínských startupů od investorů rizikového kapitálu rekordních 129 miliard dolarů. 

Pokud do statistik zahrneme i private equity, objem investic do čínských startupů v prvních třech čtvrtletích loňského roku dosáhl hodnoty 165 miliard dolarů, vyplývá z údajů databáze PE Data od společnosti Zero2Ipo. Údaje za celý rok zatím nejsou k dispozici, i v tomto případě však trend naznačuje, že by mohlo dojít k prolomení dosavadního rekordu z roku 2017, který čítá 190 miliard dolarů. 

Boom ve financování startupů ukazuje, že Čína je stále populární destinací pro investice navzdory snahám vlády zavádět nová a tvrdší omezení pro některé technologické firmy a zvětšující se propasti mezi USA a Čínou. 

sinfin.digital