Rok od nepokojů v Kapitolu. Jak je dnes vidí ti, kdo byli přímo u nich

Vpád příznivců Donalda Trumpa do Kapitolu Spojených států 6. ledna loňského roku stále rezonuje v sálech Kongresu. Zákonodárcům, policistům a zaměstnancům, kteří byli u toho, se dodnes při cestě do práce promítají vzpomínky, když míjejí místnosti, který byly před rokem zabarikádované, a okna, která byla rozbita. V nedávných rozhovorech někteří z nich podrobně popsali své vzpomínky a to, jak se na nepokoje a jejich význam dívají nyní.

STRÁŽNÍK HARRY DUNN

Policista Harry Dunn, čtrnáct let sloužící veterán, připomíná, že policisté nebyli v den nepokojů pouze ochránci Kapitolu, ale byli také mezi oběťmi událostí.

„Jako oběť chcete odpovědi,“ řekl Dunn, přičemž dodává, že mluví za sebe, nikoli jménem celé policie. „Chcete to uzavřít. Chcete spravedlnost. A nic z toho se zatím nestalo.“ Dunn, známý tím, že veřejně hovořil o násilí, kterému policisté během nepokojů čelili, byl v Kapitolu, když do budovy vtrhli výtržníci. Střetl se s nimi na západní straně Kapitolu. Kvůli slznému plynu špatně viděl a obtížně se mu dýchalo. Jak uvedl, když později o útoku vypovídal před Kongresem, výtržníci ho častovali rasistickými urážkami poté, co jim řekl, že volil prezidenta Bidena. Dunn si myslí, že existuje mnoho stále nezodpovězených otázek ohledně toho, co se 6. ledna stalo – včetně toho, do jaké míry demonstranti skutečně mohli být organizováni. Nadále se dle svých slov obává budoucnosti. „V tuto chvíli neexistuje nic, co by mi dávalo naději nebo víru, že se 6. leden nebude opakovat,“ říká Dunn.

SENÁTOR JOSH HAWLEY

Bezprostředně po 6. lednu republikánský senátor za stát Missouri Josh Hawley uvedl, že nelituje, že ten den před Kapitolem pozdvihl pěst do vzduchu, když zdravil Trumpovy příznivce krátce předtím, než propukly výtržnosti. O rok později lítost stále necítí. Hawley, nový senátor za republikánskou stranu, který je považován za člověka s prezidentskými ambicemi, vždy tvrdil, že jeho rozhodnutí vznést námitku proti výsledkům voleb v roce 2020 bylo součástí zákonného procesu. Říká ale, že chce, aby bylo jasno v jedné věci: navzdory široce známému pozdravu zdviženou pěstí nesympatizuje s davem, který obsadil Kapitol. „Byly to výtržnosti. Byly to kriminální výtržnosti,“ řekl Hawley.

sinfin.digital