Lavrov i Putin se pustili do ostrých řečí. Rusko zesílilo kritiku Evropy a USA kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov spustili novou palbu kritiky na adresu USA a Evropy a použili přitom plamenné formulace, jejichž cílem je pravděpodobně posílit domácí podporu války na Ukrajině, kterou se Moskva stále více snaží vykreslit jako konflikt s celým Západem. Putin obvinil Evropany z kolaborace s nacisty a Lavrov přirovnal postoj Západu k Hitlerovu „konečnému řešení“.

Lavrov obvinil Spojené státy z rozdmýchávání války na Ukrajině a uvedl, že Američané si podmaňují a zahánějí do kouta evropské země ve snaze zlikvidovat Rusko.

„Stejně jako Hitler chtěl konečné řešení židovské otázky, tak nyní, pokud čtete západní politiky..., jasně deklarují, že Rusko musí utrpět strategickou porážku,“ řekl Lavrov na středečním tiskovém brífinku s odkazem na vyvraždění přibližně šesti milionů Židů a mnoha dalších obětí holocaustu.

Putin mezitím uvedl, že představitelé mnoha evropských zemí se za druhé světové války podíleli na blokádě Leningradu, dnešního Petrohradu, a dopouštěli se při ní různých zločinů. Podle ruského ministerstva obrany zahynulo při tomto téměř 900 dní trvajícím obléhání vedeném nacisty až 1,5 milionu lidí.

sinfin.digital