Salvadorský prezident vsadil vše na bitcoin, ten ale šel ke dnu

Propad hodnoty bitcoinu poškodil investory do kryptoměn všude na světě. Hodně v sázce má také Salvador, zadlužená středoamerická země, jejíž prezident utratil stovky milionů dolarů z peněz daňových poplatníků právě za nákup bitcoinu a jeho zavedení jako národní měny. 

Plánovaná emise exotického dluhopisu v hodnotě miliardy dolarů, která sází na růst hodnoty bitcoinu, byla podle představitelů země pozastavena. Tržní hodnota salvadorských bitcoinů v hodnotě 100 milionů dolarů klesla přibližně o třetinu, což podle ekonomů zvyšuje tlak na státní pokladnu a roste pravděpodobnost, že Salvador nebude schopen splácet svůj dluh ve výši více než 24 miliard dolarů.

Administrativa prezidenta Nayiba Bukeleho se zavázala, že bude splácet dluh země. Vzhledem k tomu, že platební neschopnost by mohla výrazně ztížit případné Bukeleho ambice na znovuzvolení, tak dle slov bývalého guvernéra salvadorské centrální banky Carlose Aceveda: „Vláda udělá vše, co je v jejích silách, aby se jí vyhnula.“

Aby se Salvador vyhnul platební neschopnosti, potřebuje tvrdou měnu na zaplacení dovozů komodit, jako je ropa, i na lednovou splátku dluhopisů ve výši 800 milionů dolarů. Hospodářské otřesy navíc hrozí vyvoláním nové vlny migrace do Spojených států. Každý čtvrtý Salvadorec již nyní žije v zahraničí, většinou právě v USA, a přibližně tři z každých deseti dolarů v ekonomice země pocházejí z remitencí. 

sinfin.digital