Vítejte ve světě, kde sankce neplatí. Tudy západní zboží dál nerušeně proudí do Ruska

Skupina někdejších sovětských republik je klíčová pro dodávky amerického a evropského zboží do Ruska. Právě zde je dnes překladiště čipů, laserů a dalších výrobků s civilním i vojenským využitím. Vyplývá to z vyjádření západních představitelů a údajů, které shromáždil deník The Wall Street Journal.

Vývoz citlivého tzv. zboží dvojího užití z USA a Evropské unie do zemí v sousedství Ruska loni prudce vzrostl. A vzrostly také dodávky totožných výrobků z těchto zemí do Ruska – často v podobném objemu, jak ukazuje analýza obchodních dat, kterou zpracovala jedna z agentur OSN.

Zmíněné údaje naznačují, že Moskva nadále získává cenné západní zboží, jehož prodej je většinou omezen americkými a evropskými sankcemi. Snaží se tak udržet svou ekonomiku nad vodou a válečnou mašinérii v chodu.

Celkově se vývoz zboží z USA a EU do Arménie, Gruzie, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Kazachstánu loni zvýšil na 24,3 miliardy dolarů ze 14,6 miliardy dolarů v roce 2021. A tyto země loni v součtu zvýšily svůj vývoz do Ruska o téměř 50 % na přibližně 15 miliard dolarů.

Rychlé posilování obchodní trasy, kterou analytici Evropské banky pro obnovu a rozvoj nazývají „euroasijský obchvat“, je podle evropských představitelů signálem, že se Rusku daří hledat nové způsoby, jak získat žádané zboží navzdory sankcím.

Některé ruské společnosti přímo inzerují, že je v jejich silách získat „zakázané“ výrobky. Například firma Imex-Expert nabízí „dovoz sankcionovaného zboží z Evropy, Ameriky do Ruska přes Kazachstán“. Na svých stránkách se chlubí: „Vyhneme se sankcím na 100 %“.

Společnost na žádost o komentář nereagovala.

Bližší pohled na čísla ukazuje, že se jedná o významný obchod se zbožím dvojího užití. Podle údajů OSN například USA a EU loni vyvezly do Arménie integrované obvody za více než 8,5 milionu dolarů, což je více než šestnáctinásobek toho, co sem putovalo v roce 2021.

Zároveň ale arménský vývoz těchto obvodů do Ruska vyskočil na 13 milionů dolarů z necelých dvou tisíc dolarů v roce 2021.

Podobný obrázek se opakuje u západních dodávek laserů do Kyrgyzstánu a měřících přístrojů do Uzbekistánu. Obě země zároveň vykázaly nárůst vývozu tohoto zboží do Ruska.

sinfin.digital