Saúdský korunní princ vycítil šanci a snaží se využít soupeření USA, Číny a Ruska ve svůj prospěch

Nedávná dohoda o obnovení diplomatických vztahů s Íránem ukázala prozíravý pragmatismus 37letého faktického vládce Saúdské Arábie. Korunní princ Muhammad bin Salmán, kterému se jen sypou peníze z ropného boomu, provádí zahraničněpolitické a obchodní kroky, kterými zkouší, zda je možné se v soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou nepostavit na žádnou stranu.

Čínou zprostředkovaná dohoda z minulého týdne o obnovení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem ukázala na prozíravý pragmatismus sedmatřicetiletého faktického vládce, jehož rozhodování bylo v minulosti kritizováno jako nevypočitatelné. Dohoda by ochladila napětí v Perském zálivu a přiblížila Saúdskou Arábii jejímu největšímu obchodnímu partnerovi, Číně, aniž by přitom došlo k odcizení jejího hlavního bezpečnostního garanta ve Washingtonu, jehož představitelé podle svých slov vnímají tuto dohodu pozitivně.

Čína slaví diplomatický úspěch na Blízkém východě. Soupeření mezi Pekingem a Washingtonem dostává nový náboj

Stejně jako Indie, Turecko a Spojené arabské emiráty je Saúdská Arábie mocností střední velikosti, která hledá možné výhody v době, kdy je světový řád vedený USA ohrožen ruskou invazí na Ukrajinu a asertivnější zahraniční politikou Číny, uvedli analytici. Saúdští představitelé také hodlají využít vysokých cen ropy k financování ambicí země vybudovat si pozici globálního obchodního hráče s prosperující ekonomikou, která není závislá jen na těžbě ropy. Domnívají se totiž, že by se nyní mohlo jednat o vůbec poslední ropný boom.

S tímto cílem princ Muhammad oznámil vznik nové saúdské národní letecké společnosti poté, co deník The Wall Street Journal informoval, že královský fond státního majetku uzavírá dohodu o nákupu komerčních letadel od společnosti Boeing v hodnotě 35 miliard dolarů. Pro významného amerického výrobce by to znamenalo značnou podporu, díky níž by v USA vznikly desítky tisíc pracovních míst.

sinfin.digital