Šéf BlackRocku Larry Fink chce zachránit svět (a vydělat na tom)

Generální ředitel obřího správce aktiv BlackRock využívá své pozice k tomu, aby přiměl firmy k řešení klimatických změn. Málokdo má totiž dnes v Americe větší moc než právě tento muž, který se při prosazování toho, aby firmy přijaly politiku šetrnou ke klimatu, stal pomyslným hromosvodem.

BlackRock, který Larry Fink řídí, spravuje penzijním fondům, nadačním fondům, vládám, společnostem a jednotlivcům přibližně 10 bilionů dolarů, což se rovná více než deseti procentům celosvětového hrubého domácího produktu v roce 2020. Jeho fondy patří mezi tři největší akcionáře více než 80 % společností v indexu S&P 500.

Jako správce aktiv milionů investorů disponuje společnost BlackRock obrovskou hlasovací silou akcionářů, kterou využívá buď k podpoře managementu, nebo k tomu, aby jej přiměla k novým krokům.

Fink tak dnes říká generálním ředitelům, že se jejich firmy musí připravit na odklon od fosilních paliv a že soukromý sektor by na tom měl spolupracovat s vládami. Varuje je před narušením, které by změna klimatu mohla způsobit v ekonomice i na finančních trzích, a v transformaci energetiky vidí historickou investiční příležitost. V uplynulém roce o tom hovořil na konferencích v Davosu, Benátkách, Rijádu nebo v Glasgow.

„Je to začátek dlouhé, ale stále zrychlující transformace, která se bude odvíjet mnoho let a změní ceny aktiv všeho druhu,“ uvedl loni v dopise generálním ředitelům.

Finkova moc jej v kombinaci s jeho prosazováním ožehavého tématu dostala do středu zájmu aktivistů, politiků a odborů, a to jak těch, kteří si myslí, že BlackRock nedělá dost, tak těch, kteří tvrdí, že toho dělá až příliš.

Pět demokratických senátorů Finkovi v roce 2020 napsalo, že společnost BlackRock musí podpořit více usnesení akcionářů tak, aby odpovídala jeho slibům. Ve Francii téhož roku vtrhli aktivisté do kanceláří společnosti, rozházeli po nich papíry, rozlili barvu a nad jeden ze stolů napsali nápis „GREENWASHING“.

Tariq Fancy, bývalý manažer společnosti BlackRock, který nyní vede vzdělávací neziskovou organizaci, uvedl, že Finkovo poselství odvádí pozornost od dramatičtějších opatření, která jsou podle Fancyho nezbytná: například od uhlíkové daně.

„Je to jako dávat mladou zelenou pšenici pacientovi s rakovinou,“ říká Fancy. „Falešný příslib této pšeničné trávy slouží jen k oddálení nástupu bolestivějších, ale nezbytných řešení.“

A nad touto diskusí visí ještě další argument: totiž že se Fink ujímá role, kterou je lépší přenechat voleným zástupcům.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká byla cesta Larryho Finka mezi nejmocnější muže amerického byznysu?
  • Je u něj tlak na udržitelnost záležitostí osobních hodnot, nebo možností jak vydělat?
  • A jakou roli hrál Fink v hašení dvou největších ekonomických krizích USA v tomto století?
sinfin.digital