Vůdce polovojenské skupiny byl podle ruských zdrojů na palubě letadla, které se zřítilo severozápadně od Moskvy.
Ve středu krátce po 18. hodině moskevského času zmizelo z obrazovek radarů severozápadně od Moskvy letadlo Embraer. Na seznamu cestujících byl uveden i majitel polovojenské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin, který vedl krátce trvající červnové povstání narušující autoritu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Na videozáznamech, které natočili svědci a které údajně zachycují havárii stroje, je vidět, jak letadlo ve spirále padá k zemi. (Toto video bylo později některými zpochybněno jako starší záběry jiné nehody, pozn. INFO.CZ)

Asi o hodinu později Putin – který se od vzpoury wagnerovců snaží ukazovat pevnost své moci – promluvil v Kursku, vzdáleném zhruba 800 kilometrů. O havárii se nezmínil a místo toho zahájil projev, v němž oslavoval vítězství Ruska nad nacisty ve druhé světové válce a chválil muže, kteří nyní bojují v jeho válce na Ukrajině.
Je to konec nedávné kapitoly a pravděpodobně začátek další etapy ruské politiky násilí. Ztráty na Ukrajině narůstají a spolu s tím se prohlubují rozpory ve vyšších kruzích armády a vládnoucí elity. Válka, kterou Putin rozpoutal v únoru 2022, je pro zemi nejtragičtějším konfliktem od druhé světové války a způsobila hluboké škody na ruské ekonomice a společnosti.
Ruské úřady pro civilní letectví uvedly, že Prigožin a dva další velitelé wagnerovců při pádu letadla zahynuli. Z vládních kruhů zaznívá, že příčina havárie se vyšetřuje. Účty na sociálních médiích blízké skupině Wagner, která bojuje od Ukrajiny po Afriku, uváděly, že letadlo bylo zničeno ruskou protiletadlovou obranou.
Pokud bylo Prigožinovo letadlo skutečně úmyslně sestřeleno, jednalo by se o velmi veřejnou popravu muže, který se po letech, kdy byl oddaným a důvěryhodným spojencem Kremlu, změnil v nejvážnější hrozbu pro Putina za 23 let jeho vlády. Když děláte politiku ve stylu „oko za oko“ v Putinově Rusku, loajalita je na prvním místě.
Prigožinova smrt je zneklidňujícím signálem pro elitu země, která je podle zasvěcených hlasů a hodnocení západních zpravodajských služeb stále více nespokojená s Putinem, jeho postupem proti Prigožinově vzpouře na začátku letošního léta a celkovým vedením války.
„Elita to bude vnímat jako pomstu za povstání proti Kremlu. Je to krok, který dává všem jasně najevo, že Putin má stále vše pod kontrolou,“ komentuje to Taťjana Stanovajová, zakladatelka analytické společnosti R.Politik, která sleduje ruskou politiku pro zahraniční obecenstvo.

Prigožin často veřejně kritizoval ruské nejvyšší velení za nekompetentnost, což odráží rostoucí nespokojenost velitelů na Ukrajině. Zatímco sám se po „nedokončené“ vzpouře v podstatě odmlčel, zprávy o něm na sociálních sítích po celém Rusku poskytovaly munici dalším kritikům válečného úsilí Kremlu.
Veřejná likvidace Prigožina by mohla mít pro Rusko vážné důsledky, a to i na bojišti, kde si získal popularitu mimo jiné slovními výpady proti notoricky zkorumpovaným ruským vojenským velitelům.
Účty na sociálních sítích propojené s wagnerovci nyní označují Prigožina za hrdinu a zároveň obviňují ty, kdo mají stát za jeho smrtí, ze zrady.

„Vražda Prigožina bude mít katastrofální následky. Lidé, kteří ji nařídili, nemají ponětí o náladách a morálce uvnitř armády,“ napsal na Telegramu ruský publicista Roman Saponkov.
Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil sestřelení Prigožinova letadla za vzkaz ruským elitám, které by snad chtěly přehodnotit svoji loajalitu k Putinovi.
Prigožin naposledy upoutal pozornost, když přesně před dvěma měsíci, 23. června, zahájil vzpouru, rychle obsadil Rostov na Donu a pochodoval se svými muži na Moskvu, přičemž požadoval sesazení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu generála Valerije Gerasimova.
Po celé měsíce Prigožin obviňoval vedení ministerstva obrany, že mu odmítá poskytnout potřebnou podporu pro postup jeho mužů na východoukrajinský Bachmut. Wagnerovci město letos dobyli, díky čemuž si Moskva připsala jeden z mála úspěchů na bojišti.
Prigožinova následná vzpoura skončila poté, co byla mezi Putinem a Prigožinem uzavřena dohoda, podle níž měli wagnerovci přesunout své operace do sousedního Běloruska a jejich vůdci měli získat imunitu. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který dohodu údajně pomohl zprostředkovat, později uvedl, že Prigožin se vrátil do rodného Petrohradu. Tento týden bylo zveřejněno video, na němž zřejmě v Africe hledá nové rekruty.
Šéf CIA William Burns ve svém vystoupení v Aspenu minulý měsíc předpověděl, že Putin, jehož pečlivě vystavěná aura moci byla povstáním těžce poškozena, se dříve či později za toto ponížení pomstí. „Putin je mistrným apoštolem odplaty,“ řekl a dodal: „Na Prigožinově místě bych se rozhodně nezbavoval svého ochutnavače jídla.“

Po vzpouře Prigožin zmizel z očí veřejnosti a do značné míry opustil dřívější roli, kdy vystupoval jako hlavní kritik špiček Kremlu a zároveň jako nejlepší reklama na wagnerovce. Když se čas od času objevil, ať už ve vojenském stanu, kde se ukazoval ve spodním prádle, nebo na setkání s delegáty rusko-afrického summitu, bylo jeho počínání do značné míry záhadou.
Prigožin vyrůstal ve stejných petrohradských ulicích jako Putin a sblížil se s ním díky své cateringové agentuře, kterou Kreml pravidelně poptával k zajištění honosných hostin v Kremlu a v různých Putinových rezidencích.
Ti, kdo Prigožina znali, říkali, že věděl, jak se zalíbit. Tuto schopnost bezezbytku využil k získání důvěry prezidenta a jeho nejbližšího okolí. V roce 2014 přišel s nabídkou na řízení soukromé polovojenské skupiny, která v zájmu Kremlu působila na místech, jako je Ukrajina a Sýrie. Skupina Wagner také expandovala do Afriky, kde ji Prigožin využíval především jako prostředek k zisku při obchodu s diamanty a zlatem a zároveň tu působila jako osobní ochranka vlády Středoafrické republiky.
Prigožin později vlastnil on-line propagandistickou „agenturu“ Internet Research Agency, která podle FBI zasahovala do amerických prezidentských voleb v roce 2016. V roce 2018 na něj byl vydán americký zatykač.
Prigožinova cena prudce stoupla se začátkem války proti Ukrajině. Když se snažil posílit svou soukromou armádu, dostal povolení k náboru z rozsáhlého vězeňského systému Ruska a tlačil své muže k agresivnímu postupu na východě Ukrajiny. Skrze brutalitu se wagnerovci nechvalně proslavili – třeba kvůli vraždám dezertérů s pomocí kladiva.
Letadlo Embraer, které Prigožin vlastnil, zmizelo z radarů asi 160 kilometrů severozápadně od Moskvy. Stroj se pohyboval ve výšce asi 8,5 kilometru, než krátce po 18. hodině moskevského času zmizel.
Greyzone, populární kanál na Telegramu blízký Prigožinovi, uvedl, že letadlo bylo sestřeleno systémy protivzdušné obrany. Ruský úřad pro civilní letectví uvedl, že na palubě havarovaného letadla byl také Dmitrij Utkin, vrchní velitel wagnerovců, podle jehož přezdívky se skupina jmenuje.
Pentagon se k havárii a k tomu, zda byl Prigožin na palubě, odmítl vyjádřit s tím, že prověřuje zpravodajské informace, aby mohl učinit vlastní závěry.