Si Ťin-pchingův konečný cíl: Čína připravená na konflikt s USA

Od svého nástupu k moci před deseti lety rozjel Si Ťin-pching celou řadu kampaní, které mají pomoci zajistit, aby Čína v případě konfrontace se Západem zvítězila nebo tuto konfrontaci alespoň ustála. Si posílil čínskou armádu, reorganizoval ekonomiku země a přetvořil společnost kolem čím dál více ideologicky angažovanější komunistické strany. Tím dal jasně najevo, že jeho hlavním cílem je vrátit Číně podle jeho názoru právoplatné místo globálního hráče a rovnocenného partnera USA.

Si Ťin-pching nyní stojí na pokraji třetího pětiletého období u moci, čímž porušuje nedávný precedent odstoupení z postu hlavy státu po dvou funkčních obdobích. To pravděpodobně zajistí, že jeho vize, která je zároveň asertivní i defenzivní, bude Čínu provázet i v příštích letech.

Jeho přístup by se dal shrnout do oblíbeného aforismu Mao Ce-tunga, na který se sám Si často odvolává a který podle insiderů varuje před nedostatkem ostražitosti:

„Neveďte nejisté války a nebojujte v nepřipravených bitvách“.

Z politického hlediska Si Ťin-pching dosadil důvěryhodné politické důstojníky na všechny úrovně vládnoucí komunistické strany a potlačil opozici v místech, jako je Hongkong nebo Sin-ťiang, aby pomohl posílit svou autoritu a odstranit zahraniční vlivy.

sinfin.digital