Soukromé vojenské společnosti z Ruska si chtějí rozebrat bojovníky wagnerovců

Skupiny loajální Kremlu začínají přebírat žoldáky Jevgenije Prigožina.

Skupiny loajální Kremlu se po smrti zakladatele wagnerovců Jevgenije Prigožina snaží převzít kontrolu nad jeho jednotkami na Ukrajině a v Africe.

Žoldnéřské skupiny s vazbami na ruské bezpečnostní složky a oligarchy blízké Kremlu se snaží absorbovat tisíce wagnerovců. Kreml se takto snaží získat zkušené bojovníky pro válku na Ukrajině a udržet si vliv, který si Wagnerovi žoldáci vydobyli v některých částech Afriky.

Minulý měsíc se letadlo s Prigožinem zřítilo na cestě do Moskvy, což byl podle amerických zpravodajských služeb cílený útok. Následoval po Prigožinově červnové vzpouře, při níž vůdce bojovníků hrozil svržením ruského vojenského establishmentu – to byla dosud největší výzva pro autoritu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Nyní, po Prigožinově smrti, se Kreml chystá převzít cenné vojenské kapacity wagnerovců, včetně mnoha bojem zocelených a zkušených mužů, kteří byli nasazeni na Ukrajině.

Prigožin si vybudoval pozice v půl tuctu zemí na Blízkém východě a v Africe a disponoval asi 6 000 bojovníky, kteří často zajišťovali bezpečnost místních politických vůdců, někdy výměnou za přístup k cenným zdrojům. Podle afrických a západních představitelů začíná Kreml přebírat kontrolu i nad těmito jednotkami.

Sisyfovský postup Ukrajinců proti Rusům ukazuje vysokou cenu za otálení Západu

Řada soukromých polovojenských skupin s vazbami na Kreml vyslala v posledních měsících své lidi bojovat na Ukrajinu, často s cílem získat Putinovu přízeň. Patří mezi ně skupiny založené důstojníky zpravodajských služeb, financované oligarchy a ovládané státními společnostmi.

Jedna z těchto společností, Redut, nyní podle zdrojů z prostředí ruského ministerstva obrany verbuje Wagnerovy muže, kteří bojovali na Ukrajině. Ministerstvo ani Kreml na žádosti o komentář neodpověděly.

Redut je dodavatelem bezpečnostních služeb pro ruské společnosti působící na Blízkém východě a založili ji v roce 2008 bývalí ruští výsadkáři a důstojníci vojenské rozvědky. Americká vláda, která na skupinu v únoru uvalila sankce, tvrdí, že Redut má stále vazby na ruskou vojenskou rozvědku.

Podle svědectví, které v červenci poskytl britskému parlamentu jeden z přeběhlíků z Wagnerovy skupiny, financuje Redut Gennadij Timčenko, oligarcha s úzkými vazbami na Putina. Timčenko na žádost o komentář neodpověděl. Zmíněný svědek britským zákonodárcům řekl, že bojovníci Redutu nasazení v Sýrii dostávají munici od ruské armády.

Petr Fiala a jeho ministři přišli k moci s prázdnými rukama a teď narychlo shánějí trumfy. Pomohl by jim hlavně jeden člověk

Redut údajně funguje jako náborový nástroj ministerstva obrany, který má přilákat bývalé wagnerovce, kteří by dobrovolně nepodepsali smlouvu s běžnou armádou kvůli nepřátelství mezi jejími špičkami a Prigožinem. Vůdce wagnerovců během ozbrojeného pochodu na Moskvu v červnu volal po konci ministra obrany Sergeje Šojgua.

„Ministerstvo obrany využívá každou příležitost, aby přilákalo lidi do svých řad,“ vysvětluje Ruslan Puchov z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií. 

Po nedokončené vzpouře někteří vyšší velitelé opustili wagnerovce a přidali se právě k Redutu. Některé telegramové kanály uvedly, že i na samotný nábor dohlíží bývalý „důstojník“ wagnerovců.

Ruské ministerstvo obrany v červenci uvedlo, že po vzpouře převzalo od wagnerovců stovky tanků, raketometů a dělostřeleckých zařízení. Ruské vojenské jednotky rovněž převzaly Wagnerovy pozice a základny na východě Ukrajiny.

Zdroj z ukrajinského ministerstva obrany tvrdí, že mnoho wagnerovců, kteří bojovali na Ukrajině, bylo rozpolceno, zda kontrakt s ministerstvem obrany podepsat. Uvedl také, že wagnerovci, kteří se postupně připojili k dalším polovojenským skupinám, byli rozptýleni po celé frontové linii, takže ti, kteří podpořili Prigožinovu vzpouru, nebyli nikdy koncentrování například v jedné jednotce. V některých případech mohou někdejší wagnerovci dál sloužit pod svými původními veliteli, ale už jako součást jiné soukromé skupiny.

sinfin.digital