Skupiny loajální Kremlu začínají přebírat žoldáky Jevgenije Prigožina.
Skupiny loajální Kremlu se po smrti zakladatele wagnerovců Jevgenije Prigožina snaží převzít kontrolu nad jeho jednotkami na Ukrajině a v Africe.
Žoldnéřské skupiny s vazbami na ruské bezpečnostní složky a oligarchy blízké Kremlu se snaží absorbovat tisíce wagnerovců. Kreml se takto snaží získat zkušené bojovníky pro válku na Ukrajině a udržet si vliv, který si Wagnerovi žoldáci vydobyli v některých částech Afriky.
Minulý měsíc se letadlo s Prigožinem zřítilo na cestě do Moskvy, což byl podle amerických zpravodajských služeb cílený útok. Následoval po Prigožinově červnové vzpouře, při níž vůdce bojovníků hrozil svržením ruského vojenského establishmentu – to byla dosud největší výzva pro autoritu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Nyní, po Prigožinově smrti, se Kreml chystá převzít cenné vojenské kapacity wagnerovců, včetně mnoha bojem zocelených a zkušených mužů, kteří byli nasazeni na Ukrajině.
Prigožin si vybudoval pozice v půl tuctu zemí na Blízkém východě a v Africe a disponoval asi 6 000 bojovníky, kteří často zajišťovali bezpečnost místních politických vůdců, někdy výměnou za přístup k cenným zdrojům. Podle afrických a západních představitelů začíná Kreml přebírat kontrolu i nad těmito jednotkami.
Řada soukromých polovojenských skupin s vazbami na Kreml vyslala v posledních měsících své lidi bojovat na Ukrajinu, často s cílem získat Putinovu přízeň. Patří mezi ně skupiny založené důstojníky zpravodajských služeb, financované oligarchy a ovládané státními společnostmi.
Jedna z těchto společností, Redut, nyní podle zdrojů z prostředí ruského ministerstva obrany verbuje Wagnerovy muže, kteří bojovali na Ukrajině. Ministerstvo ani Kreml na žádosti o komentář neodpověděly.
Redut je dodavatelem bezpečnostních služeb pro ruské společnosti působící na Blízkém východě a založili ji v roce 2008 bývalí ruští výsadkáři a důstojníci vojenské rozvědky. Americká vláda, která na skupinu v únoru uvalila sankce, tvrdí, že Redut má stále vazby na ruskou vojenskou rozvědku.
Podle svědectví, které v červenci poskytl britskému parlamentu jeden z přeběhlíků z Wagnerovy skupiny, financuje Redut Gennadij Timčenko, oligarcha s úzkými vazbami na Putina. Timčenko na žádost o komentář neodpověděl. Zmíněný svědek britským zákonodárcům řekl, že bojovníci Redutu nasazení v Sýrii dostávají munici od ruské armády.
Redut údajně funguje jako náborový nástroj ministerstva obrany, který má přilákat bývalé wagnerovce, kteří by dobrovolně nepodepsali smlouvu s běžnou armádou kvůli nepřátelství mezi jejími špičkami a Prigožinem. Vůdce wagnerovců během ozbrojeného pochodu na Moskvu v červnu volal po konci ministra obrany Sergeje Šojgua.
„Ministerstvo obrany využívá každou příležitost, aby přilákalo lidi do svých řad,“ vysvětluje Ruslan Puchov z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií.
Po nedokončené vzpouře někteří vyšší velitelé opustili wagnerovce a přidali se právě k Redutu. Některé telegramové kanály uvedly, že i na samotný nábor dohlíží bývalý „důstojník“ wagnerovců.
Ruské ministerstvo obrany v červenci uvedlo, že po vzpouře převzalo od wagnerovců stovky tanků, raketometů a dělostřeleckých zařízení. Ruské vojenské jednotky rovněž převzaly Wagnerovy pozice a základny na východě Ukrajiny.
Zdroj z ukrajinského ministerstva obrany tvrdí, že mnoho wagnerovců, kteří bojovali na Ukrajině, bylo rozpolceno, zda kontrakt s ministerstvem obrany podepsat. Uvedl také, že wagnerovci, kteří se postupně připojili k dalším polovojenským skupinám, byli rozptýleni po celé frontové linii, takže ti, kteří podpořili Prigožinovu vzpouru, nebyli nikdy koncentrování například v jedné jednotce. V některých případech mohou někdejší wagnerovci dál sloužit pod svými původními veliteli, ale už jako součást jiné soukromé skupiny.