Ještě před pár týdny se Čína a USA blížily k něčemu, co se dalo nazvat jako diplomatické příměří. Bidenův vyslanec měl vypracovat rámec pro mezivládní dialogy na vysoké úrovni a stabilizovat tak vztahy po letech plných hořkosti. Nové ostré slovní útoky ze strany nejvyššího čínského vedení ale ukazují, jak nestabilní vztahy mezi oběma světovými velmocemi nadále panují.
Zlomem byl nedávný incident, kdy byl nad USA zachycen čínský špionážní balon, což na vzájemné vztahy vrhlo nový stín. Urovnání bylo odloženo a roztočila se nová spirála obviňování.
Tento týden čínský vůdce Si Ťin-pching a jeho nový ministr zahraničí obvinili Washington, že potlačuje rozvoj Číny a vyvolává tak mezi oběma zeměmi konflikt.
„Cokoli, co protistrana udělá, je vnímáno negativně a jako zlý úmysl,“ říká Suej-šeng Čao, odborník na čínskou zahraniční politiku z univerzity v Denveru. „Je to mentalita studené války.“
Si Ťin-pching vystupňoval rétoriku skrze stará obvinění, obě strany ale přesto dál trvají na tom, že o úplný rozklad vzájemných vztahů nikdo nestojí. Čínský vůdce prohlásil, že jeho země čelí „celkovému omezování vlivu, obklíčení a utlačování“ ze strany západních zemí.
V úterý čínský ministr zahraničí Čchin Kang varoval, že pokud USA nezmění svůj postoj, „určitě dojde ke konfliktu a konfrontaci“.
Představitel Rady pro národní bezpečnost John Kirby na dotaz ohledně rétoriky Pekingu odpověděl, že politika Bidenovy administrativy zůstává stále stejná: cílem je si s Čínou konkurovat, nikoli se dostat do konfliktu.
„Náš přístup k tomuto nejzásadnějšímu bilaterálnímu vztahu by neměl nikoho vést k úvahám, že usilujeme o konflikt,“ ujistil v týdnu novináře. „Rozhodně to chceme na této úrovni zachovat.“
Rozsah neshod v americko-čínských vztazích ale svědčí o tom, že snahy o zmírnění napětí nejsou úplně hladké. Bidenova administrativa pokračuje v uplatňování obchodních cel z dob Trumpovy vlády, zostřuje kontroly vývozu moderních polovodičů a mobilizuje spojence a další země, aby vzdorovaly čínskému vlivu ve světě.
Peking se sblížil s Moskvou válčící na Ukrajině a zintenzivnil vojenské provokace proti Tchaj-wanu, přičemž loni v létě přerušil většinu dosavadních kanálů pro dialog se Spojenými státy, a to včetně vojenských výměn.