Spojené státy se chystají poskytnout Ukrajině tanky Abrams

Dodávky by byly součástí dohody, která by umožnila na Ukrajinu dodávat tanky Leopard německé výroby. Podle amerických představitelů je Bidenova administrativa připravena vyslat na Ukrajinu značný počet tanků M1 Abrams a urovnat tak rozkol, který ohrožoval jednotu aliance podporující Ukrajinu v klíčovém okamžiku války.

Krok, který by mohl být oznámen již dnes, by byl součástí širší diplomatické dohody s Německem, v jejímž rámci by Berlín souhlasil s vysláním menšího počtu vlastních tanků Leopard 2 a schválil by zároveň dodávku většího počtu tanků německé výroby z armád Polska a dalších zemí.

Podle amerických představitelů se očekává, že Spojené státy vyšlou přibližně 30 tanků.

Změna postoje Spojených států nastala po telefonátu mezi prezidentem Bidenem a německým kancléřem Olafem Scholzem ze 17. ledna, kdy Biden souhlasil s tím, že se bude zabývat možností poskytnutí tanků Abrams navzdory názoru Pentagonu, který se domníval, že by pro Ukrajinu bylo příliš obtížné tyto tanky nasadit do boje a udržovat.

Vysoce postavený německý představitel uvedl, že tato otázka byla předmětem intenzivních jednání mezi Washingtonem a Berlínem více než týden. Jednání zahrnovala diskuse mezi americkým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem a jeho německým protějškem.

Bílý dům odmítl jednání komentovat nebo sdělit, kdy by první tank Abrams mohl být dodán, ale někteří američtí představitelé uvedli, že by to mohlo trvat 12 měsíců.

sinfin.digital