Teď je na tahu Írán. EU zemi předložila konečné znění obnovení jaderné dohody

Íránští představitelé říkají, že již poukázali na své výhrady k textu Evropské unie, což vyvolává pochybnosti o možné dohodě. Američtí a evropští představitelé v pondělí oznámili, že text pro obnovení jaderné dohody z roku 2015 byl dokončen a že jednání byla uzavřena. Uvedli, že Írán se nyní musí rozhodnout, zda dohodu přijme, nebo od ní odstoupí.

Vysoce postavený představitel Evropské unie uvedl, že šéf zahraniční politiky společenství Josep Borrell nyní napíše dopis Spojeným státům, Íránu a ostatním stranám jednání, v němž stanoví následující kroky, potřebné pro schválení dohody. Írán prý bude mít „velmi, velmi málo týdnů“ na to, aby se rozhodl, zda dohodu oživí.

Íránští představitelé se okamžitě ohradili s tím, že již sdělili svou první reakci na návrh a že se později vrátí s dalšími připomínkami. „Text předložený koordinátorem nás všechny dostává až na hranice naší přizpůsobivosti,“ uvedl jeden z vysoce postavených evropských diplomatů. „Znamená to konec téměř rok a půl trvajících jednání. Nyní je čas na závěrečná rozhodnutí.“

sinfin.digital