Turecký obranný průmysl je ohledně prodeje zbraní na Ukrajinu stále opatrnější

Opatrnost ohledně prodeje zbraní ukazuje, jak Turecko vychází vstříc oběma stranám rusko-ukrajinské války. Šéf turecké Agentury obranného průmyslu prohlásil, že země musí být opatrná ohledně dodávek dalších zbraní na Ukrajinu, a to pouhých několik měsíců poté, co bezpilotní letouny vyrobené v Turecku sehrály rozhodující roli při obraně proti ruské invazi.

„Jsme mnohem opatrnější,“ říká Ismail Demir, prezident turecké Agentury pro obranný průmysl a vysoký představitel vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podobné komentáře ukazují, jak Turecko stále více hraje na obě strany rusko-ukrajinského konfliktu a odlišuje se tak od některých dalších členů Severoatlantické aliance, kteří v naději, že se jim podaří zbrzdit pokračující útok Moskvy na východ země, posílají na Ukrajinu naopak více zbraní. Zatímco západní země se snaží Rusko izolovat, Turecko udržuje vůči Moskvě jistou otevřenost, vítá příliv ruských peněz a zprostředkovalo dvě kola mírových rozhovorů, která skončila bez dohody.

„Turecko je myslím jedinou zemí, která může dát oběma stranám signál a vyzvat je k mírovému stolu. Jak to můžete dělat, když na jednu stranu pošlete desetitisíce zbraní?“ uvedl Demir v rozhovoru pro The Wall Street Journal.

Turecké bezpilotní letouny Bayraktar TB-2 se podílely na prvních fázích odporu Ukrajiny proti ruské invazi, když vyhazovaly do vzduchu vojenské konvoje a potápěly válečné lodě. Úspěch dronů proti ruským silám byl veleben Ukrajinci a pomohl zlepšit postavení Turecka na Západě.

sinfin.digital