Ukrajina zahájila útok s cílem vytlačit Rusko z klíčového černomořského poloostrova

Kinburnská kosa, kterou Rusko okupuje již několik měsíců, leží na kritickém námořním uzlu a pro Kyjev představuje vytouženou kořist. Ukrajinská armáda uvedla, že zahájila operaci s cílem vytlačit ruské síly z tohoto strategického poloostrova na černomořském pobřeží, čímž se Kyjev snaží otevřít své obléhané přístavy a navázat na významné územní zisky na jihu země.

Ukrajinské síly zahájily útok na Kinburnskou kosu, pás země vybíhající do moře jižně od Mykolajivu, který byl po několik měsíců obsazen ruskými silami a který odřízl Ukrajincům přístup do přístavního města.

„Prozatím je tato vojenská operace v tichém režimu,“ uvedla v pondělí pozdě večer v ukrajinské televizi mluvčí ukrajinského jižního operačního velení. Neřekla, kdy operace započala, ale uvedla, že bouřlivé počasí poskytuje ukrajinským silám v oblasti výhodu.

Oblast Kinburnského poloostrova je pro Ukrajinu klíčovou strategickou kořistí. Tento kousek země leží na důležitém námořním uzlu vedoucím k přístavním městům Mykolajiv a Cherson, v ústí dvou velkých řek, Jižního Buhu a Dněpru.

sinfin.digital