Ukrajinci násilně odvlečení do Ruska se stále nevrátili domů. Jde o stovky tisíc lidí, zní z Kyjeva

Když se ukrajinské jednotky letos na jaře přiblížily k obci Vilchivka na severovýchodě Ukrajiny, ruští vojáci shromáždili desítky místních obyvatel a nařídili jim pochodovat po polní cestě k 30 kilometrů vzdálené ruské hranici. Po více než půl roce se jich domů vrátilo jen pár.

Poté, co byli bez varování odvlečeni do Ruska, strávili obyvatelé této obce týdny na cestách ve snaze dostat se na západ do Evropy, kde většina z nich pobývá jako uprchlíci. Po osvobození Vilchivky, která je ale v troskách, netuší, kdy se budou moci vrátit domů.

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla smrt tisícům civilistů. Zůstaly po ní důkazy o rozsáhlém mučení a vraždách.

To, co se odehrálo například ve Vilchivce a o čem vypráví desítka místních, je méně viditelným, ale přesto strašlivým důsledkem. Válka vyhnala z domovů miliony lidí, včetně statisíců těch, které okupanti podle ukrajinských představitelů donutili odejít do Ruska.

Zatímco Ukrajina vytlačuje ruská vojska ze svého území, trauma z vysídlení a zničených domovů podtrhuje, jak těžké bude pro mnohé z těchto lidí dát své životy znovu dohromady.

„Urazil jsem tisíce kilometrů, abych opustil místo, kam jsem nikdy nechtěl jít,“ říká Serhij Holovin, který dnes žije s dalšími 16 obyvateli Vilchivky v azylu pro uprchlíky v Německu, a dodává: „Jakou máte možnost, když vám voják se zbraní v ruce řekne, abyste odešli?“

Důkazů o nucených přesunech obyvatel do Ruska přibývá. Zpráva Human Rights Watch, založená na více než 50 rozhovorech s lidmi, kteří je zažili, označila takové akce za válečný zločin a zdokumentovala praxi v takzvaných filtračních táborech, kde Rusové prověřují Ukrajince a zjišťují, jak hluboké jsou jejich sympatie vůči Kyjevu nebo zda mají vazby na armádu. Někdy je tu drží celé týdny.

Moskva popírá, že by Ukrajince násilně přemisťovala, a tvrdí, že od února jich do Ruska dobrovolně přišly asi čtyři miliony. Faktem je, že řada Ukrajinců má v Rusku příbuzné a místo útěku na Západ se rozhodli odjet za nimi.

Nucené přesídlování je ozvěnou toho, jak v minulosti Sovětský svaz přesunul miliony lidí z jejich vlasti do odlehlých koutů komunistického impéria. Byl to způsob kontroly národnostních menšin považovaných za „neklidné“ – včetně Ukrajinců. Mezi těmi, kdo byli byli nahnáni do vagónů pro dobytek a odvezeni na Sibiř nebo do Střední Asie, byli i Poláci, Čečenci či krymští Tataři.

sinfin.digital