Ukrajinci zápolí s identifikací Rusů, kteří páchali válečné zločiny. Podezření jdou do tisíců, obviněn byl jen zlomek

Když se ruské jednotky koncem března stáhly z města Jahidne, našli Ukrajinci vyšetřující válečné zločiny vzácnou stopu: deník s fotografiemi a osobními údaji příslušníků jedné z ruských vojenských jednotek, které město obsadily. Kyjev dosud zahájil vyšetřování víc než 16 000 podezření z válečných zločinů, ale jen malý počet Rusů byl obviněn.

Během březnové okupace Jahidne Rusové drželi ve sklepě místní školy přes 300 lidí, z nichž deset zemřelo. Po ústupu útočníků bylo po městě nalezeno dalších šest těl a sedmá osoba se dodnes pohřešuje – je ale v podstatě považována za mrtvou.

Ukrajinský prokurátor Serhij Krupko žádal místní, aby se pokusili identifikovat vojáky, kteří je zadrželi. Vyšetřovatelé lidem jeden po druhém ukazovali snímky z deníku.

Jen málo tváří bylo obětem povědomých.

„Všichni vypadali stejně,“ říká Olha Meniailová, která si deník v zajetí vedla. Vyšetřovatelům tento dokument následně pomohl sestavit časovou osu toho, co se stalo, ale přesto nikoho nedokázal s jistotou identifikovat.


Digitální předplatné INFO.CZ a deníku The Wall Street Journal je nyní v letní akci za bezkonkurenčních 1099 korun.


Dva měsíce poté, co se Rusko stáhlo z centrální Ukrajiny a zanechalo po sobě mrtvé na ulicích, masové hroby a důkazy o mučení, se prokurátoři dostávají do druhé fáze vyšetřování válečných zločinů. Většinou dokončili sběr důkazů v terénu a zjišťují, co přesně se během okupace na daných místech odehrálo. Hlavním úkolem je teď identifikovat podezřelé a spojit je s konkrétními zločiny. Rozsah této aktivity je ovšem skličující: Ukrajina zahájila více než 16 000 vyšetřování pro podezření z válečných zločinů.

Hledání viníků nabralo nečekaný směr, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden postavil mimo službu generální prokurátorku. Uvedl, že někteří její podřízení působili v okupovaných oblastech ve prospěch Ruska.

Škola v Jahidne (Foto ADRIENNE SURPRENANT/MYOP FOR THE WALL STREET JOURNAL)

Vyšetřování v Jahidne u Černihiva na severu Ukrajiny ukazuje, s jakými obtížemi se prokurátoři potýkají při prokazování viny. Oběti, které se stále ještě vzpamatovávají z prožitého utrpení, se zdráhají ukázat prstem na ruské vojáky v obavě, že by se mohli do oblasti vrátit.

„Válka ještě neskončila,“ říká Alina Sorokopudová, čtyřiadvacetiletá žena, která byla se svým synem zadržována v jednom ze sklepů. Jiní prostě nedokáží rozeznat muže, kteří je s namířenými zbraněmi nahnali na začátku března do místní školy. Ze zhruba stovky ruských vojáků, kteří se podle Krupka podíleli na zadržování lidí v Jahidne, bylo zatím obviněno jen devět – a nikdo z nich není ve vazbě.

sinfin.digital