„Půjdeme po těch, kteří je obcházejí.“ USA tlačí na spojence, aby zpřísnili dodržování sankcí vůči Rusku

Obchodní „únik“ by mohl podkopat sílu sankcí a potenciálně prodloužit válku na Ukrajině, soudí západní představitelé. Američané proto v tichosti objíždějí svět a snaží se přimět hlavní obchodní partnery Moskvy, aby prosazovali sankce a obchodní omezení, neboť vývoz do Ruska se po počátečním poklesu v prvních týdnech po invazi na Ukrajinu opět zvyšuje.

USA a jejich spojenci hlásí první úspěchy v mezinárodní nátlakové kampani, která narušila ruské vojenské dodavatelské řetězce a uvrhla ruskou ekonomiku do výrazného útlumu.

Podle vysokých západních představitelů však tzv. únik sankcí – kdy slabé vymáhání umožňuje průchod oficiálně zakázaného obchodu a financí – tuto kampaň podkopává, napomáhá ruské ekonomice a potenciálně prodlužuje válku.

„Chceme zabránit obcházení sankcí, a to jak v rámci Evropy, tak i ve vztahu ke třetím zemím,“ uvedla v rozhovoru komisařka Evropské komise pro finanční služby Mairead McGuinnessová, jejíž úřad dohlíží na sankční politiku EU. „Čím déle budeme mít nějaké úniky..., tím složitější je představa, že se věci dotáhnou do zdárného konce.“

sinfin.digital