Ustupující Rusové za sebou nechávají tanky, houfnice i munici. Ukořistěné zbraně teď pohání novou ukrajinskou ofenzivu

Ukořistěné a opuštěné ruské tanky, houfnice a bojová vozidla – rychle zbavené taktických symbolů Z a přemalované ukrajinskými kříži – jsou při postupu ukrajinské armády ve východní části země používány proti svým bývalým majitelům.

Rychlý ukrajinský průlom v Charkovské oblasti před měsícem skončil podle vojenských představitelů tím, že se Kyjevu dostaly do rukou stovky kusů ruské výzbroje, protože ruská armáda za sebou při neorganizovaném ústupu nechala těžké zbraně a sklady zásob.

Některé kusy ruské techniky se daly okamžitě použít, zatímco jiné se opravují, aby se mohly vrátit na frontu. Tanky, vozidla a děla, která jsou příliš poškozená na to, aby se dala zachránit, jsou rozebrána na náhradní díly. Zásadní je, že Rusko za sebou zanechalo také velké množství dělostřeleckých granátů sovětského standardu, které Ukrajině téměř došly.

Tento úlovek pomáhá vyzbrojit ukrajinské síly, které znovu dobývají části východní Doněcké oblasti, včetně města Lyman, a postupují dále na východ do nedalekého Luhanska. Vedle úspěšného postupu na jihu získal Kyjev za poslední měsíc zpět více než 4 000 čtverečních kilometrů území na východě.

sinfin.digital