Útok na Kapitol jako pokus o převrat? V USA řeší, jakou roli hrál Trump v „přelomovém okamžiku amerických dějin“

Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z 6. ledna 2021 uspořádal ve čtvrtek večer slyšení, které běželo v hlavním vysílacím čase na amerických televizních stanicích a jehož cílem bylo přesvědčit rozdělený národ, že tvrzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o ukradených volbách podnítilo jeho stoupence k pokusu o přerušení pokojného předání moci.

Slyšení, které přenášely kabelové televize a většina hlavních vysílacích stanic, bylo prvním z několika dalších naplánovaných na příští dva týdny. Sněmovní výbor v něm představil svou vizi útoku na Kapitol jako přelomového okamžiku pro americkou demokracii a výstražné znamení pro hrozby, kterým by mohla čelit v budoucnu.

Příznivci Donalda Trumpa, včetně většiny republikánských zákonodárců, se nechali slyšet, že přístup výboru zkresluje události onoho dne, a odmítli celé slyšení s tím, že jde jen o politický trik demokratů.

Při projevu z místnosti pro slyšení v kancelářské budově Kongresu, jež je součástí komplexu, na který před rokem a půl zaútočil dav trumpových příznivců, se místopředsedkyně výboru Liz Cheneyová, republikánka ze státu Wyoming, snažila nastínit souvislosti mezi činy a výroky Donalda Trumpa, které udělal/ pronesl během své kampaně, a davem, který vtrhl do Kapitolu.

„Během série slyšení v nadcházejících týdnech uslyšíte živě i na videu svědectví více než půl tuctu bývalých zaměstnanců Bílého domu z doby, kdy byl Trump prezidentem, kteří se toho dne nacházeli v západním křídle Bílého domu,“ uvedla Cheneyová, jedna ze dvou republikánů v panelu, ve svém obsáhlém úvodním prohlášení.

Podle Cheneyové ze svědectví vyplývá, že vrcholní představitelé jeho vlastní kampaně a administrativy Trumpovi opakovaně říkali, že volby v roce 2020 prohrál. Trumpův ministr spravedlnosti William Barr výboru sdělil, že prezidentovi opakovaně řekl, že v žádném případě nevidí důkazy o podvodu, který by ovlivnil výsledek voleb, jak vyplývá z videozáznamu, který výbor přehrál.

Cheneyová rovněž během veřejného slyšení výboru přehrála videozáznam, v němž exprezidentova dcera Ivanka Trumpová uvedla, že když slyšela, že ministr Barr nevěří, že existují důkazy o rozsáhlých volebních podvodech, tak to dle jejích slov: „ovlivnilo můj pohled na věc. Ministra spravedlnosti si vážím, takže jsem přijala to, co říkal.“

sinfin.digital