Útoky na ruském území a „záhadné“ exploze zasáhly Moskvu na citlivém místě. Pravděpodobnost, že se konflikt rozšíří za hranice Ukrajiny, roste

Údery a výbuchy – některé jsou připisované ukrajinským silám – zasáhly infrastrukturu důležitou pro ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny. Série útoků na ruském území a neobjasněné exploze ruských cílů u hranic s Ukrajinou v posledních týdnech zvětšily rozsah konfliktu a podtrhly zranitelnost Ruska v regionech, které jsou pro obnovenou ofenzivu klíčové.

Ruští představitelé minulý měsíc uvedli, že dva ukrajinské vrtulníky Mi-24 vstoupily do ruského vzdušného prostoru a letěly v nízkých výškách, aby se vyhnuly protivzdušné obraně. Následně provedly raketový útok na sklad pohonných hmot v ruské Belgorodské oblasti – provincii, která se nachází na západním okraji země, méně než 40 kilometrů od ukrajinského, válkou zničeného města Charkov.

Nešlo o ojedinělý incident – v muničním skladu poblíž města Belgorod vzplál muniční sklad poté, co bylo v oblasti slyšet několik výbuchů, a výbuchy byly hlášeny také ze samotného města. Minulý týden vypukly požáry v ropných skladech, včetně jednoho na ruské vojenské základně. Další výbuchy poškodily železniční tratě za Belgorodem v Kurské a Brjanské provincii. Ukrajina popřela, že by se na těchto incidentech podílela.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak se k možnému ukrajinskému podílu na zmíněných událostech odmítl vyjádřit, ale prohlásil, že mohly být způsobeny boží odplatou po zabití ukrajinských civilistů. „Pro zničení vojenské infrastruktury v pohraničních provinciích mohou existovat zcela jiné důvody, včetně dokonce... božího zásahu,“ uvedl doslovně Podoljak.

Moskva ve čtvrtek obvinila Ukrajinu z ostřelování ruského území, k čemuž mělo dojít během dělostřelecké palby, kterou se obě strany konfliktu častovaly u rusko-ukrajinských hranic. Ruské úřady nicméně v posledních týdnech větší incidenty spíše zlehčovaly. Oblastní gubernátor Vjačeslav Gladkov popřel, že by město Belgorod bylo napadeno Ukrajinci, a sdělil obyvatelům, že série hlasitých výbuchů v posledních dnech byla výsledkem vojenských operací, aniž by uvedl další podrobnosti.

Západní analytici se domnívají, že se Ukrajina snažila zaútočit na tranzitní a logistickou infrastrukturu uvnitř ruského území, aby narušila snahu Moskvy soustředit síly na východě Ukrajiny. „Ukrajina se snaží o přeshraniční operace a hledá určité cíle, které by mohly narušit ruské válečné úsilí,“ říká Rob Lee, vedoucí pracovník Foreign Policy Research Institute, zahraničněpolitického think-tanku se sídlem ve Filadelfii.

sinfin.digital