Země Perského zálivu nejsou jen zdrojem ropného bohatství, stávají se také magnetem na světové peníze – a zkoušejí nové strategie, které jim mají pomoci si tyto „zlaté časy“ udržet.
Na hlavní terminál pro soukromá letadla v Dubaji, kde se za poslední tři roky ztrojnásobil letecký provoz, přilétá více než 30 charterových letů denně. Přistávají zde sportovní hvězdy, technologičtí miliardáři i influenceři. Cestujícím jsou servírovány makronky a cappuccino s podobiznou jejich obličeje vyšlehanou z pěny.
Přijíždí do města, kde prudce vzrostl počet nabízených nemovitostí, průvodce Michelin zde právě začal hodnotit restaurace a Beyoncé tady vystoupila na velkolepém otevření hotelu Atlantis Royal, který se sám označil za nejluxusnější resort na světě – za jednu noc zde zaplatíte až 37 000 dolarů.
Ve zhruba 800 kilometrů vzdáleném Rijádu žije ve střešním apartmá ikonické budovy Džidda Tower fotbalová hvězda Cristiano Ronaldo se svou přítelkyní a dětmi, které se učí arabsky. Ronaldo přestoupil do saúdského klubu v prosinci, údajně si zde přijde na 200 milionů dolarů ročně. Byl zahlédnut, jak se po městě projíždí ve svém voze Bentley.
Perský záliv byl kdysi považován za pouštní chudinskou oblast, která lákala talenty spíše z blízkého okolí. Dnes je však magnetem pro globální bohatství – do zemí s nulovými daněmi z příjmu a rozkvétající gastronomickou, sportovní i uměleckou scénou přitahuje evropské bankéře, americké manažery hedgeových fondů i izraelské zakladatele technologických firem.