Vědci oznámili přelomový objev, který by mohl prodloužit životnost baterií i zdokonalit jadernou fúzi

Američtí vědci tvrdí, že se jim podařilo vyrobit první komerčně dostupný materiál, který eliminuje energetické ztráty při přenosu elektřiny, což je průlom, který by mohl znamenat delší životnost baterií, účinnější elektrické sítě a dokonalejší vysokorychlostní vlaky.

Materiály, které mohou vést elektrický proud bez ztrát – takzvané supravodiče – jsou zatím velmi nepraktické, protože je obvykle třeba je extrémně ochladit na teplotu kolem minus 320 stupňů Fahrenheita (zhruba -196°C) a vystavit extrémnímu tlaku, aby mohly fungovat.

Skupina vědců z Rochesterské univerzity nyní oznámila, že vytvořila nový supravodič, který může být využíván při pokojové teplotě a mnohem nižším tlaku než dosud objevené supravodivé materiály.

Podle Rangy Diase, docenta strojního inženýrství a fyziky na Rochesterské univerzitě, který průlomovou práci vedl, má tento objev potenciál mimo jiné k vytvoření bezeztrátových elektrických sítí a lepších a levnějších magnetů pro použití v budoucích reaktorech jaderné fúze. To proto, že dokonalé vodiče, které fungují v každodenních okolních podmínkách, nevyžadují drahé a rozsáhlé chladicí systémy.

„Mohli bychom magneticky levitovat vlaky nad supravodivými kolejnicemi, změnit způsob skladování a přenosu elektřiny a revolučně změnit lékařské zobrazování,“ říká Dias.

sinfin.digital