Výbuch mostu na Krym narušil zásobovací trasu pro ruské jednotky. Rusko z exploze viní Ukrajinu

Velký výbuch vážně poškodil most spojující ruskou pevninu s okupovaným Krymským poloostrovem a narušil provoz na klíčové tepně pro zásobování ruských jednotek, bojujících o udržení území na jihu Ukrajiny, pohonnými hmotami, vojenským vybavením a potravinami. Ruští představitelé viní Kyjev, jelikož představitelé Ukrajiny opakovaně pohrozili, že na dvanáctikilometrový most udeří.

Most, který v roce 2018 otevřel prezident Vladimir Putin za velkých fanfár, symbolizoval moc ruského státu a trvalost ruské anexe poloostrova stvrzenou před před čtyřmi lety. Rusko o jeho stavbě dokonce vydalo celovečerní film.

Nyní ruský vyšetřovací výbor uvádí, že po sobotním ranním výbuchu nákladního automobilu na vozovce mostu vedle zásobovacího vlaku, který převážel palivo, zemřeli tři lidé. Někteří odborníci na demolice, kteří analyzovali záběry z výbuchu, ruskou verzi zpochybnili a uvedli, že exploze musela přijít zpod mostu a byla způsobena buď člunem s výbušninami, ať už s posádkou nebo bez ní, nebo tvarovanými náložemi umístěnými potápěči.

Tony Spamer, bývalý expert britské armády na demolice mostů, uvedl, že bomba v nákladním automobilu by vytvořila díru uprostřed mostu, ale nestačila by k tomu, aby přetrhla výztužný prut a způsobila zřícení nosné konstrukce. "Musíte zaútočit na celou šířku mostu. Při pohledu na něj to vypadá, že byl napaden zespodu. Je to monstrózní práce," řekl Spamer.

Most byl po explozi na neurčito uzavřen pro nákladní automobily a Rusko se snaží jako alternativu spustit trajektovou dopravu, což ztěžuje bouřlivé počasí. Krymské úřady uvedly, že v sobotu odpoledne byla obnovena osobní doprava na dvou nezřícených pruzích čtyřproudového silničního mostu a brzy by mělo být obnoveno i železniční spojení. Civilní lety na Krym jsou pozastaveny již od února.

David MacKenzie, vrchní technický ředitel společnosti COWI Holding se sídlem v Dánsku, která navrhuje a staví některé z největších a nejdelších mostů na světě, uvedl, že bude trvat několik měsíců, než bude Rusko schopno plně obnovit zničená ramena mostu, a že zákaz provozu nákladních automobilů odráží obavy, že byla poškozena i spodní konstrukce mostu. Dodal, že v případě znovuotevření železničního mostu budou pravděpodobně zavedena také hmotnostní omezení.

"Došlo k poměrně významnému požáru, který bude mít dopad na pevnost oceli, která tam je," uvedl MacKenzie. "Je velmi pravděpodobné, že ocel na horní části mostovky byla zahřátá na teploty, které značně přesahují limity, které tato ocel snese."

Ruští představitelé na Krymu, který Moskva v roce 2014 zabrala Ukrajině, rychle obvinili z výbuchu Kyjev. "Ukrajinským vandalům se podařilo dostat se na krymský most se zakrvácenýma rukama," napsal na sociální síti předseda krymského zákonodárného sboru Vladimir Konstantinov.

Mimo ustavení vyšetřovací komise ruský prezident Vladimir Putin k incidentu zatím mlčí, i když ruští zákonodárci a politici již vyzývají k odplatě.

Ukrajinští představitelé sice v minulosti opakovaně hrozili, že strategický most zasáhnou, ale Kyjev se k přímé odpovědnosti nepřihlásil. Vysocí ukrajinští představitelé nicméně v sobotu vyjádřili nad úderem ruské prestiži otevřenou radost.

sinfin.digital