Vztahy USA se Saúdy se drolí. Nevraživost mezi Bidenem a korunním princem urychluje rozkol, na který si obě země zadělávaly roky, a důsledky mohou být obrovské

Nepsaná dohoda mezi Američany a Saúdskou Arábii přežila 15 prezidentů a sedm králů, ropné embargo, dvě války v Perském zálivu i teroristické útoky z 11. září. Nyní se drolí kvůli nevraživosti a nedůvěře mezi lídry obou zemí.

Sedmatřicetiletý saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán (MBS) je faktický vládce království a Bidenovi se v soukromí údajně vysmívá. Dělá si legraci z přehmatů 79letého prezidenta a zpochybňuje jeho bystrost, jak tvrdí zdroje z blízkosti saúdské vlády. Svým poradcům MBS řekl, že na něj Biden nedělá žádný dojem už od doby, kdy byl viceprezidentem Baracka Obamy. Bin Salmán se prý netají tím, že měl mnohem radši bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Biden v prezidentské kampani v roce 2020 otevřeně kritizoval přínos současné saúdské garnitury pro tamní společnost. S Muhammadem bin Salmánem odmítal déle než rok jednat, a když se v červenci v Džiddě konečně setkali, přítomní saúdští představitelé měli pocit, že tam Biden ve skutečnosti nechce být a že ho politické diskuse a dialog nezajímají. Američtí představitelé oponují, že Biden věnoval schůzkám značný čas a energii.

Geopolitické a ekonomické tlaky vrážejí klín do vztahů mezi Amerikou a Saúdskou Arábií už několik let. Nepřátelství mezi Bidenem a MBS ale toto napětí ještě prohloubilo a je pravděpodobné, že trend bude pokračovat.

„Málokdy byla řada nenaplněných očekávání a vnímaných urážek či ponížení delší než nyní,“ komentuje to veterán americké diplomacie na Blízkém východě Aaron David Miller, který nyní působí v Carnegieho nadaci pro mezinárodní mír. „Neexistuje tu téměř žádná důvěra a absolutně žádný vzájemný respekt.“

Rozhodnutí ropného kartelu OPEC+ (vedeného Saúdskou Arábií) o snížení objemu těžby ropy, které zvýšilo ceny v době vysoké inflace těsně před americkými kongresovými volbami a to navzdory prosbám USA, aby byl krok odložen, utvrdilo oba lídry v odhodlání přehodnotit vzájemné strategické vztahy. Ty jsou přitom jedním ze základů globální ekonomiky a geopolitiky Blízkého východu již téměř 80 let. V úvahu dnes místo toho přicházejí kdysi nemyslitelná odvetná opatření.

Bílý dům uvedl, že prezident Biden chce přezkoumat, zda vztahy se Saúdskou Arábií slouží národním bezpečnostním zájmům USA. A rovněž saúdští představitelé naznačují, že možná nastal čas, aby i oni přehodnotili vztahy s Amerikou.

Ruská invaze na Ukrajinu a reakce Západu vyostřily napětí. Snížení produkce v důsledku podpořilo ceny ropy, které pomáhají financovat válečné úsilí prezidenta Vladimira Putina, a podkopalo americké sankce vedené vůči Moskvě.

sinfin.digital