Zapomeňte na YouTube, tady máte Rutube. Na čem stojí a padá ruská kampaň za domácí sociální sítě

Kreml nadále potlačuje západní sociální sítě, ale domácí alternativy se uživatelům dají jen sotva prodat. Nastupuje proto nová vlivová kampaň, která má Rusy přesvědčit, aby zahraniční platformy opustili.

V jádru jde o kontrolu nad tím, jak navenek vypadá ruská invaze na Ukrajinu. Kreml proto ve velkém rozsahu tlačí na Rusy, aby přešli na domácí alternativy zahraničních sociálních sítí. Ruské úřady blokují několik západních sociálně-mediálních platforem a hrozí dalšími kroky. Běžné Rusy zvyklé na svobodu YouTube a Instagramu teď musí přesvědčit, že cenzurované domácí sociální sítě mohou také přinést velké publikum a příležitosti k výdělkům. Zkrátka, že nejde jen o laciné kopie.

Ruské ministerstvo pro digitální rozvoj minulý měsíc uvedlo, že přijímá mimořádná opatření, aby přitáhlo k domácím sociálním sítím pozornost. Rutube, ruská odpověď na YouTube, a Fiesta, aplikace podobná Instagramu, se od té doby těší značnému nárůstu stažení, ačkoli to samé platí i pro aplikace pro obcházení blokací a pro přístup na nedávno zakázané západní platformy.

Ruský cenzorní úřad Roskomnadzor minulý měsíc zablokoval Facebook a Instagram poté, co jejich vlastník, společnost Meta, zavedl omezení pro ruská média. Meta a další společnosti provozující sociální média také pozastavily inzerci v Rusku, což tvůrce obsahu částečně odstřihlo od příjmů.

„Naši blogeři musí opustit zahraniční platformy – a možná je to v pořádku,“ řekl premiér Michail Mišustin ve Státní dumě na začátku dubna. „Naše mozky, naši lidé, programátoři jsou schopni tyto platformy vylepšit,“ dodal a jako příklad uvedl Rutube a VKontakte, ruskou verzi Facebooku. Co podle něj chybí, jsou efektivní možnosti monetizace: „To nám přitáhne zpět naši mladou generaci a vytvoří to naše vlastní hřiště.“

Kampaň Kremlu na podporu ruských projektů na úkor západní konkurence si vzala na mušku uživatele i tvůrce obsahu. Zatímco se lidé po celém světě obracejí na YouTube, Instagram a další sociální média, aby získali z první ruky zprávy a svědectví o násilí, Rusko učinilo podobné chování na síti značně rizikové. Vláda přijala zákon, který hrozí vězením každému, kdo o invazi na Ukrajinu zveřejní informace, jež by úřady považovaly za nepravdivé. Kreml invazi označuje za speciální vojenskou operaci. Zákon se vztahuje na tradiční i sociální média.

sinfin.digital