Neutuchající ukrajinská poptávka po munici již měsíce převyšuje veškeré prognózy Západu, kolik jí bude potřeba, což vedlo k rozpoutání celosvětového honu za dalším střelivem a nutí Spojené státy, aby sáhly do svých zásob v zahraničí a pomohly Kyjevu připravit se na protiofenzívu, která by se měla uskutečnit na jaře.
Vzhledem k tomu, že někteří spojenci USA nejsou ochotni nebo schopni dodat dostatek munice pro Ukrajinu, americká armáda stahuje své zásoby munice z řady lokací, včetně Izraele, Jižní Koreje, Německa a Kuvajtu. Na těchto místech, známých jako předsunuté zásoby, USA skladují vše od nákladních automobilů až po obvazy na podporu amerických sil po celém světě.
První stahování munice z těchto míst proběhlo koncem loňského roku, uvedli představitelé USA a Kongresu.
Tlak na USA, aby ze svých zahraničních zásob odebraly více střeliva, přichází v době, kdy se někteří spojenci Washingtonu s největšími zásobami dělostřelecké munice vyhýbají dodávkám na Ukrajinu z obavy, že je Rusko bude považovat za účastníka bojů.
Rusko opakovaně varovalo země, aby nedodávaly zbraně na Ukrajinu. V lednu předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin prohlásil, že dodávky zbraní Kyjevu „by vedly ke globální katastrofě“, a naznačil možnou odvetu Moskvy.
USA dodaly Kyjevu asi 160 houfnic, které používají 155milimetrovou dělostřeleckou munici. Dělostřelecký náboj pro houfnice – zhruba dvoumetrový válec o hmotnosti asi 100 kilogramů – byl pro Ukrajinu rozhodující při vytlačování ruských sil ze svého území.
Spojené státy už poslaly Ukrajině více než milion kusů munice ráže 155 mm, další munici dodali alianční spojenci.
Konflikt na Ukrajině je z velké části dělostřeleckou válkou, která spotřebovává velké množství munice rychlostí, která překvapuje i ty nejzkušenější střelce. Ukrajinské jednotky spotřebují měsíčně více než 90 000 kusů 155mm munice, tvrdí představitelé amerického ministerstva obrany.
Spojené státy se nyní snaží zajistit, aby Ukrajina měla dostatek zásob pro další fázi války. Dělostřelecká munice může pomoci kyjevským silám získat zpět území od Ruska v podle mnohých rozhodující etapě konfliktu.
„Pokud jim nedodáme dostatek dělostřelecké munice, bude celá tato věc jen intelektuálním cvičením,“ říká o jarní ofenzívě Michael Kofman, ředitel oddělení pro studium Ruska v CNA.
Dosud většina munice pocházela z amerických vojenských zásob, což podle některých vojenských plánovačů stlačilo zásoby na příliš nízkou úroveň.
Pentagon odmítl poskytnout bližší informace k zásobám, z nichž čerpal munici pro dodávky na Ukrajinu.
„Ministerstvo má zásoby, které se nacházejí po celém světě, a nestahujeme je bez podpory a konzultace s našimi spojenci a partnery,“ uvedla v prohlášení Sabrina Singhová, zástupkyně tiskového tajemníka.