Zatímco Rusko válčí na Ukrajině, jeho vliv v bývalých sovětských republikách slábne

Blokáda Náhorního Karabachu je důkazem, že síla Moskvy v regionu upadá. Stupňující se napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem odkrývá upadající vliv Ruska na jeho „dvorku“, zatímco Kreml přesouvá peníze a lidské zdroje do války na Ukrajině.

Situace se týká Náhorního Karabachu, území na jižním Kavkaze, které je již téměř tři desetiletí předmětem sporů mezi dvěma bývalými sovětskými republikami. V této enklávě žije asi 120 tisíc lidí, převážně etnických Arménů, je však mezinárodně uznávána jako součást Ázerbájdžánu.

Rusko dlouhodobě podporuje Arménii. Když se třenice a boje o Náhorní Karabach naplno rozpoutaly, další velký hráč v regionu, Turecko, naopak podpořilo Ázerbájdžán.

Arménští představitelé nyní varují před humanitární katastrofou, která se v Náhorním Karabachu podle nich rozvíjí v důsledku několikatýdenní ázerbájdžánské blokády Lačinského koridoru, jediné pozemní cesty spojující tuto jihokavkazskou enklávu s Arménií.

Ti, kdo cestu blokují, tvrdí, že jsou ekologičtí aktivisté protestující proti nelegálním arménským těžebním projektům v regionu. Arménie tvrzení, že v enklávě vyvlastňuje národní zdroje, odmítá.

sinfin.digital